Reklama
Rozwiń

Legia Naddunajska

W Legionach i wokół nich ciągle trwały polityczne i personalne tarcia. Emigracyjne piekło dojadło rannemu Dąbrowskiemu (oskarżanemu też o przeszłe zdrady i malwersacje) zwłaszcza w tragicznych dniach po Trebbi.

Publikacja: 02.06.2008 06:29

Kiedy nawet Kościuszko przystąpił do wrogich wodzowi Legionów radykałów, zwolennicy Dąbrowskiego podjęli kontratak polityczny. Doprowadzili też do skazania jednego z oszczerców – Józefa Neymana. W sporach tych (może przez zapatrzenie w Kościuszkę, a może po własnych doświadczeniach), Berek sprzyjał krytykom Dąbrowskiego.

Toteż, gdy za poparciem Kościuszki Francuzi zgodzili się w 1799 r. na powstanie Legii zwanej Naddunajską (gdyż znad Renu przez Dunaj wiodła najkrótsza droga do Polski), Joselewicza ucieszyło przeniesienie do niej ułanów. Tym bardziej że na czele Legii stanął życzliwy mu Kniaziewicz, za którym szli wybitni oficerowie legionowi: Józef Drzewiecki, Stanisław Fiszer i Michał Sokolnicki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego