Reklama
Rozwiń

Bułgarskie Wybrzeże Czarnomorskie

W czasach Homera twierdzono w Grecji, że północne brzegi Morza Czarnego to niegościnna i niebezpieczna kraina, w której żyją wojownicze Amazonki. Ale już w VII w. p. n. e. przedsiębiorczy koloniści z Miletu założyli na dzisiejszym bułgarskim wybrzeżu Apolonię, czyli Sozopol.

Publikacja: 06.06.2008 10:47

Bułgarskie Wybrzeże Czarnomorskie

Foto: EAST NEWS

Greckie kolonie, m. in Odessos nazwany przez Słowian Warną i Nesebyr, rosły w siłę za czasów rzymskich, rozkwitały pod panowaniem Bizancjum i bułgarskich średniowiecznych carów. Potem, po klęsce wojsk chrześcijańskich w 1444 r., przez parę wieków wegetowały na kresach imperium osmańskiego.Nadmorskie ziemie bułgarskie – ciągnący się od rolniczej Dobrudży na północy do granicy tureckiej pas lądu o szerokości ok. 30 km i długości ponad 300 km – kojarzyły się niegdyś Polakom głównie ze śmiercią króla Władysława. Za czasów realnego socjalizmu zyskały niebywałą popularność jako jedyne dostępne obywatelom demoludów wybrzeże nad ciepłym morzem. Sentyment okazał się trwały. Dziś, po okresie odwrotu w latach 90., polski język znów coraz częściej słychać na plażach Złotych Piasków, w zaułkach Nesebyru i w Mauzoleum Władysława Warneńczyka w Warnie.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego