Reklama

W Polsce Żydzi rozdarci są między asymilacją a syjonizmem, tymczasem...

Publikacja: 29.06.2008 20:02

W Polsce Żydzi rozdarci są między asymilacją a syjonizmem, tymczasem...

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

W latach wojny domowej w Stanach Zjednoczonych (1861 – 1865) 10 – 12 tysięcy Żydów walczyło po stronie Konfederacji, a 15 – 20 tysięcy po stronie Unii. W walkach brało udział dziewięciu żydowskich generałów, 21 pułkowników, 40 majorów i 205 kapitanów. Senator Judah Benjamin został sekretarzem stanu Konfederacji, a David Yulee wszedł w skład Senatu Konfederacji.

W 1864 r. rabbi Zevi Hirsch Kalischer (1795 – 1874) założył w Berlinie pierwsze stowarzyszenie syjonistyczne Centralny Komitet dla Żydowskiej Kolonizacji Palestyny. Uznawany za pierwszego syjonistę Kalischer skupił wokół siebie grupę ortodoksyjnych działaczy i rabinów, takich jak: I. Hildesheimer, Goldschmit, dr Rulf (późniejszy współpracownik Herzla) oraz rabin Eljachu Gutmoechor. Grupa ta sformułowała narodowy pogląd na sprawę żydowską. Rabbi Kalischer wydał kilka książek, w tym „Denszat Cijon” (Poszukiwanie Syjonu), w której nakreślił praktyczny schemat powrotu rozproszonych po świecie Żydów do ojczyzny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama