Reklama
Rozwiń

Powieści silne słabością

Inne powieści Singera, takie jak „Dwór”, „Spuścizna”, „Rodzina Muszkatów”, „Szosza” czy „Wrogowie”, nie należą do najwybitniejszych artystycznych osiągnięć pisarza; arcydzieł należy raczej szukać wśród opowiadań takich jak „Gimpel Głupek”, „Ostatni demon”, „Mali szewcy”, „Spinoza z ulicy Rynkowej” czy „Tajbełe i jej demon”.

Publikacja: 11.08.2008 02:47

Powieści silne słabością

Foto: ŻIH

Jego powieści mają trochę charakter kronik rodzinnych, trochę tradycyjnych powieści obyczajowych. Jednak mimo swych słabości cieszą się wielkim powodzeniem. Bo przede wszystkim są pisane prostym językiem, prezentują obfitość wątków, ich bohaterowie, choć czasem zbyt schematyczni, to ludzie z krwi i kości, targani sprzecznymi namiętnościami, uwikłani w szereg skomplikowanych problemów.

Dla żydowskich czytelników są one atrakcyjne ze względu na szczegółowy i barwny obraz społeczności, w której się wychowali lub z której pochodzą ich rodzice czy dziadkowie. Czytelnika amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego pociąga głównie egzotyka. Natomiast polski czytelnik znajdzie tu oprócz egzotyki interesujący obraz społeczeństwa polskiego przedstawiony przez pisarza, który urodzony i wychowany w Polsce związany był silnie z kulturą żydowską, choć i kultura polska nie była mu zupełnie obca. Np. powieści „Dwór” i „Spuścizna” ukazują przemiany zachodzące w Polsce po upadku powstania styczniowego na przykładzie losów dwóch rodzin – zubożałego polskiego rodu Jampolskich i bogacącego się żydowskiego rodu Kalmana Jakobiego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego