Turcy u bram Europy

Starcie gigantów – tak można nazwać oblężenie i odsiecz Wiednia w 1683 roku. Zmierzyły się potęgi europejskie: imperium osmańskie oraz austriaccy Habsburgowie. Szalę na korzyść tych drugich przeważyła armia polska pod wodzą Jana III Sobieskiego

Publikacja: 15.08.2008 08:02

Turcy u bram Europy

Foto: bridgeman art library

Red

Habsburgowie weszli w konflikt z Turcją z powodu pretensji do tronu węgierskiego. Królowanie w Budzie wiązało się z koniecznością niemal bezustannej wojny z Turkami. Osmańscy sułtani dzielili bowiem świat na dwie części: dar al-islam (kraj islamu) oraz dar al-harb (kraj wojny) i w drodze podbojów chcieli rozszerzyć domenę wpływów islamu.

Podbiwszy Bałkany, dotarli pod koniec XIV wieku do granic Węgier. Próba ich powstrzymania pod Nikopolis przez króla Zygmunta Luksemburskiego w 1396 roku zakończyła się fiaskiem. Po Luksemburgach po węgierską koronę św. Stefana zgłosili się Habsburgowie. Co prawda dwakroć ubiegli ich Jagiellonowie, a raz przedstawiciel rodzimej dynastii Maciej Korwin, ale gdy Ludwik Jagiellończyk zginął pod Mohaczem w 1526 roku, Węgry dostały się Ferdynandowi I Habsburgowi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama