Reklama
Rozwiń

Polski sprzymierzeniec

Cesarz poszukiwał więc sprzymierzeńców. Liczył na posiłki z Rzeszy, ale prawdziwe nadzieje pokładał w pozyskaniu Rzeczypospolitej. Jan III Sobieski powrócił do koncepcji wojny z Turcją po niekorzystnym układzie pokojowym z 1678 roku i załamaniu się planów bałtyckich.

Publikacja: 15.08.2008 07:54

Polski sprzymierzeniec

Foto: MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

Red

Skoro sojusz z Francją, która poparła elektora pruskiego, upadł, aktualne stało się odzyskanie ziem zagarniętych przez Osmanów – Podola i prawobrzeżnej Ukrainy. Tym bardziej że egzulanci, tj. szlachta, która uciekła przed Turkami, ciągle naprzykrzali się królowi na sejmach i stanowili wpływową siłę polityczną. Jan III przyjął więc ofertę habsburską.

1 kwietnia 1683 roku zawarł sojusz z cesarstwem. Przewidywał on wspólne działania przeciw Turcji siłami 60 tys. Austriaków i 40 tys. Polaków. Połączenie wojsk przewidywano w razie bezpośredniego zagrożenia Wiednia lub Krakowa – dowództwo miał wówczas sprawować obecny w obozie monarcha. Było pewne, że będzie nim Jan III, ponieważ Leopold I na wojaczce się nie znał i na pole bitwy się nie kwapił.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego