Dokumentacja dziejów i teraźniejszości

Publikacja: 20.10.2008 07:45

Blaszane pudła i bańka na mleko, w których przechowało się Archiwum Ringenbluma

Blaszane pudła i bańka na mleko, w których przechowało się Archiwum Ringenbluma

Foto: Zbiory ŻIH, Jan Jagielski

Red

[srodtytul]Żydowski Instytut Historyczny[/srodtytul]

Nieocenione znaczenie dla poznania wspólnej historii Polaków i Żydów ma Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH) – placówka naukowa z siedzibą w Warszawie zajmująca się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce. Jest to jedyna w Polsce placówka naukowa związana z mniejszością narodową. Pierwotnie głównym celem badań był Holokaust i jego problematyka. Dopiero na początku lat 90. tematyka badań stała się bardziej różnorodna.

Instytut został założony w 1947 r. w wyniku przekształcenia Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej działającej przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które przejęło jej zbiory i zadania.

Placówka nawiązuje do tradycji Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej powołanych w 1928 roku, a w których to budynku z 1936 r. przy ul. Tłomackie znajduje się obecna siedziba ŻIH. Został on po zakończeniu wojny gruntownie wyremontowany i urządzono w nim bibliotekę, archiwum oraz muzeum gromadzące ocalałe zbiory sztuki żydowskiej. W dziale dokumentacji zgromadzono ponad 40 tysięcy zdjęć dotyczących ocalonych obiektów sakralnych, miejsc pamięci i kaźni ludności żydowskiej, zdjęć z okresu Holokaustu oraz z XIX i XX w.

W 1948 r. ukazał się pierwszy numer „Bletter far Geszichte”, periodyku w języku jidysz, a w 1949 r. polskojęzycznego „Biuletynu Informacyjnego Żydowskiego Instytutu Historycznego”, którego nazwa od 1950 r. brzmiała „Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego”, a od 2000 r. czasopismo ukazuje się pod nazwą „Kwartalnik Historii Żydów”.

Po wydarzeniach z marca 1968 r. władze komunistyczne próbowały doprowadzić do likwidacji Instytutu, czemu stanowczo sprzeciwiał się jego dyrektor Artur Eisenbach, za co następnie został zwolniony z pracy. Działalność placówki została znacznie ograniczona, jednak nie została formalnie zlikwidowana.

Na przełomie lat 70. i 80. ŻIH próbował zaktywizować działalność poprzez nawiązanie współpracy z innymi placówkami naukowymi, głównie z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. W 1979 r. utworzono Dział Dokumentacji Odznaczeń Yad Vashem, a w 1991 Dział Dokumentacji Zabytków.Archiwum Instytutu jest jednym z najbogatszych zasobów źródłowych do badań historii Żydów w Polsce. W swoich zbiorach posiada dokumentację takich organizacji, jak Centralny Komitet Żydów Polskich, Joint, Hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom czy Towarzystwo Propagowania Pracy wśród Żydów, prace studentów szkół wyższych i seminariów rabinackich dotyczące historii, filozofii i religioznawstwa, dokumenty gmin żydowskich, a także dokumenty dotyczące II wojny światowej: Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, pamiętniki pisane w obozach koncentracyjnych i gettach, akta Judenratów, relacje osób, które przeżyły Holokaust, prasę konspiracyjną oraz inne.

Biblioteka, która obecnie liczy ponad 70 tysięcy woluminów, jest największym w Polsce zbiorem historycznych i współczesnych publikacji dotyczących historii, kultury i religii Żydów. Kontynuuje tradycję Głównej Biblioteki Judaistycznej, z której posiada bardzo wiele pozycji. Prawie połowę zbioru stanowią książki i czasopisma w języku hebrajskim i jidysz. Posiada także ponad tysiąc rękopisów, na które składają się komentarze do Talmudu i Tory, prace z zakresu medycyny i astronomii oraz traktaty kabalistyczne i około 2,5 tysiąca starodruków, z których większość to dzieła religijne i dysputy rabinackie. Jako jedyna w Polsce prowadzi katalog książek także w językach jidysz i hebrajskim.

Muzeum ŻIH posiada największy zbiór judaików w kraju, na które składają się przedmioty użytkowe, religijne oraz przedmioty pochodzące z obozów zagłady i gett. Najciekawsze obiekty zostały zaprezentowane na stałych wystawach. Posiada też dużą kolekcję malarstwa, grafiki i rzeźby artystów żydowskich, takich jak Roman Kramsztyk, Maurycy Gottlieb, Henryk Kuna czy Alina Szapocznikow. W większości zostały one przekazane przez działaczy Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych.

Strona internetowa: [link=http://www.jewishinstitute.org.pl" target="_blank]www.jewishinstitute.org.pl[/link]

[srodtytul]Muzeum Historii Żydów Polskich[/srodtytul]

26 czerwca 2007 r. wmurowano uroczyście akt erekcyjny Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budynek stanie vis á vis pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Ideę budowy Muzeum zgłosił przewodniczący stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny Marian Turski, którego inicjatywę wsparli: urodzony w Warszawie twórca podobnych placówek w Tel Awiwie i Waszyngtonie Jeshyahu Weinberg i światowej sławy architekt Frank O. Gehry.

Początkowo wydawało się, że realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie możliwa, jednakże powoli, dzięki staraniom grupy zapaleńców, zaczęło ono nabierać realnych kształtów. W 1997 r. miasto przekazało stowarzyszeniu działkę o powierzchni 13 tys. mkw., a jednocześnie w 1999 r.

stowarzyszenie powołało Radę Muzeum. Cały czas trwały działania stowarzyszenia związane z poszukiwaniem funduszy – w wielu krajach, jak np. USA, Wielka Brytania, Izrael, Niemcy, Szwecja, Holandia, powstawały komitety społeczne wspierające budowę. Jednocześnie grupa 150 researcherów pracowała nad gromadzeniem wizualnej dokumentacji; obiektów szukano na terenie całej Polski, a także na dawnych terenach wschodnich Rzeczypospolitej i za granicą. W efekcie powstał zbiór liczący 65 tys. zbiorów.

W 2003 r. rząd zdecydował o przekazaniu funduszy, które pokryją jedną czwartą kosztów budowy, a w 2004 r. pierwszą dotację na budowę muzeum zaakceptował parlament. W styczniu 2005 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz prof. Jerzy Tomaszewski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia, podpisali umowę o utworzeniu muzeum; rząd i miasto przyjęły na siebie obowiązek jego wybudowania, a stowarzyszenie i darczyńcy podjęli się sfinansowania i wyposażenia wnętrz.

W 2005 r. został ogłoszony i rozstrzygnięty otwarty międzynarodowy konkurs na projekt muzeum. Międzynarodowe jury pod kierownictwem Bohdana Paczowskiego z Luksemburga spośród zakwalifikowanych do finału prac – m.in. tak znanych architektów, jak Daniel Lebeskind z USA, Kengo Kuma z Japonii czy Zvi Hecker reprezentujący Izrael i Niemcy, którzy otrzymali wyróżnienia – wybrało koncepcję fińskiego zespołu Rainer Mahlamaeki i Ilmari Lahdelma.

Dyrekcja ocenia, że oddanie budynku do użytku nastąpi na przełomie lat 2010 i 2011.

Strona internetowa: [link=http://www.jewishmuseum.org.pl" target="_blank]www.jewishmuseum.org.pl[/link]

[srodtytul]Festiwale[/srodtytul]

Historia i kultura Żydów polskich po przemianach ustrojowych przestały być tematem niewygodnym, który skrywano bądź ujawniano półprawdy. Czasem nawet najmniejsze miejscowości w odkopywaniu przeszłości i poszukiwaniu żydowskich korzeni widzą swoją szansę na przyszłość.

Z racji transmisji telewizyjnych i nadzwyczaj rozbudowanego programu najbardziej znanymi są Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i Warszawa Singera – wielodniowe spotkania, których programy zawierają wystawy, prezentacje książek, spotkania ze sztuką, warsztaty artystyczne, przeglądy filmowe, koncerty itp.

Obok nich na stałe do kalendarza imprez – zwanych masowymi – wpisały się i inne. W Łodzi jest to Festiwal Dialogu Czterech Kultur (polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej) i na mniejszą skalę Festiwal Trzech Kultur (polskiej, żydowskiej i ukraińskiej) we Włodawie. W Lelowie, miejscowości pięciotysięcznej, już po raz szósty w tym roku odbyło się Święto Ciulimu-Czulentu (potrawa regionalna i potrawa żydowska).

Święto o rodowodzie gastronomicznym miało zbliżyć dwie kultury, a zaowocowało postanowieniem referendum mieszkańców o zburzeniu pawilonu GS i przywrócenia miejscu, na którym stał, pierwotnego charakteru – cmentarza żydowskiego, a zwłaszcza grobu cadyka Dawida Biedermanna, do którego ohelu urządzonego w handlowym pawilonie zjeżdżają chasydzi z zagranicy. Spotkania z kulturą żydowską – w różnych jej przejawach – odbywają się w niewielkich Chmielniku i Szydłowie, ale także w Gdańsku, Olsztynie, Radomiu, Kaliszu. Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej w Będzinie poprzedził Światowy Zlot Żydów Będzina.

[ramka] Działalność dwóch szkół żydowskich sponsoruje amerykańska Fundacja Ronalda S. Laudera: w Warszawie – Lauder-Morasha i we Wrocławiu Lauder-Ec Chajim. Nauka w nich prowadzona jest w języku polskim z rozszerzonym programem języka angielskiego, wiedzy o historii i kulturze Żydów oraz nauką hebrajskiego. Fundacja wspiera także inne programy badawcze i kulturalne Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie

Strona internetowa: [link=http://www.lauder.pl" target="_blank]www.lauder.pl[/link][/ramka]

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń