[srodtytul]Żydowski Instytut Historyczny[/srodtytul]
Nieocenione znaczenie dla poznania wspólnej historii Polaków i Żydów ma Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH) – placówka naukowa z siedzibą w Warszawie zajmująca się badaniami nad dziejami i kulturą Żydów w Polsce. Jest to jedyna w Polsce placówka naukowa związana z mniejszością narodową. Pierwotnie głównym celem badań był Holokaust i jego problematyka. Dopiero na początku lat 90. tematyka badań stała się bardziej różnorodna.
Instytut został założony w 1947 r. w wyniku przekształcenia Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej działającej przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich w Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które przejęło jej zbiory i zadania.
Placówka nawiązuje do tradycji Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej powołanych w 1928 roku, a w których to budynku z 1936 r. przy ul. Tłomackie znajduje się obecna siedziba ŻIH. Został on po zakończeniu wojny gruntownie wyremontowany i urządzono w nim bibliotekę, archiwum oraz muzeum gromadzące ocalałe zbiory sztuki żydowskiej. W dziale dokumentacji zgromadzono ponad 40 tysięcy zdjęć dotyczących ocalonych obiektów sakralnych, miejsc pamięci i kaźni ludności żydowskiej, zdjęć z okresu Holokaustu oraz z XIX i XX w.
W 1948 r. ukazał się pierwszy numer „Bletter far Geszichte”, periodyku w języku jidysz, a w 1949 r. polskojęzycznego „Biuletynu Informacyjnego Żydowskiego Instytutu Historycznego”, którego nazwa od 1950 r. brzmiała „Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego”, a od 2000 r. czasopismo ukazuje się pod nazwą „Kwartalnik Historii Żydów”.