[srodtytul]Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich[/srodtytul]
Jest on kontynuacją Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego, który powstał w 1946 roku i działa, opierając się na ustawie o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP z 1997 roku oraz prawie wewnętrznym.
Związek zrzesza pełnoletnie osoby wyznania mojżeszowego, osoby narodowości żydowskiej lub pochodzenia żydowskiego, niebędące jednocześnie wyznawcami innych religii, posiadające obywatelstwo polskie, zamieszkałe na terytorium RP. Jednak mimo reprezentowania judaizmu ortodoksyjnego w rzeczywistości jedynie mniejszość członków związku przestrzega zasad kaszrutu czy też szabatu.
Na podstawie ustawy z dnia 27 lutego 1997 roku o stosunku państwa do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (DzU 41 poz. 251) osoby należące do gmin żydowskich mają prawo do zwolnień od pracy lub nauki na czas obejmujący następujące święta religijne, niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy i określanymi według kalendarza żydowskiego: Nowy Rok – dwa dni, Dzień Pojednania – jeden dzień, Święto Szałasów – dwa dni, Zgromadzenie Ósmego Dnia – jeden dzień, Radość Tory – jeden dzień, Pesach – cztery dni, Szawuot – dwa dni. Osobom należącym do gmin żydowskich przysługuje prawo zwolnienia od pracy lub nauki na czas szabatu trwającego od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę oraz w święta.
Związek tworzy osiem gmin wyznaniowych żydowskich: w Warszawie z filią w Lublinie; we Wrocławiu z filiami w Wałbrzychu i w Żarach; w Krakowie; w Łodzi; w Szczecinie; w Katowicach z filiami w Bytomiu i Gliwicach; w Bielsku-Białej; w Legnicy oraz dwie filie samego ZGWŻ w Gdańsku i Poznaniu oraz Komisja Pomocy Społecznej przy ZGWŻ. Związek ma synagogi, m.in. w Warszawie (w Synagodze Nożyków przy ul. Twardej w Warszawie mieści się siedziba ZGWŻ), Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i zatrudnia sześciu rabinów.