[srodtytul]Na świecie[/srodtytul]
W 1982 r. Izrael zakończył wycofywanie wojsk z Synaju. Było to efektem podpisania traktatu pokojowego w 1979 r. przez Egipt i Izrael, kończącego 30-letni okres wrogości. Podpisanie traktatu poprzedziła wizyta prezydenta Egiptu Anwara Sadata w Jerozolimie (1977 r.) i podpisanie porozumień pokojowych w Camp David. Był to pierwszy krok ku zawarciu przez Izrael pokoju nie tylko z Egiptem, ale i z pozostałymi sąsiadami. Za to osiągnięcie Sadat i Menachem Begin otrzymali wspólnie Nagrodę Pokojową Nobla.
15 czerwca 1994 r. Stolica Apostolska i Izrael nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne na poziomie Nuncjatury Apostolskiej ze strony Watykanu, a ambasady ze strony Izraela.
[srodtytul]W Europie[/srodtytul]
Przemiany geopolityczne w Europie Wschodniej w ostatniej dekadzie XX w. – rozpad Związku Radzieckiego – doprowadziły do zmiany polityki krajów tzw. bloku wschodniego wobec Izraela. Odnowione zostały stosunki dyplomatyczne tych krajów, w tym Polski, z Izraelem, które zerwane zostały po wojnie arabsko-izraelskiej w 1967 r. Pełne stosunki dyplomatyczne z Izraelem nawiązały wszystkie państwa powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego. Zniesione zostały w związku z tym wszelkie restrykcyjne przepisy emigracyjne w tych krajach.