[srodtytul]Na świecie [/srodtytul]
Wzrost wpływów mocarstw europejskich, USA i Japonii w Chinach sprowokował w końcu XIX wieku bunt miejscowej ludności. U schyłku 1899 roku na czele powstania, które miało usunąć obcokrajowców i zreformować kraj, stanęła organizacja Yihequan, czyli „pięść w imię sprawiedliwości i pokoju” (stąd nazwa powstanie bokserów).
Wywołało to interwencję zbrojną mocarstw. Po upadku Taku i Pekinu niedobitki powstańców rozbili Rosjanie w Mandżurii. Narzucone Chinom traktaty uczyniły z nich półkolonię mocarstw.
[srodtytul]W Europie [/srodtytul]
18 maja 1899 roku w Hadze rozpoczęła obrady pierwsza konferencja rozbrojeniowa. Została zwołana na wniosek cara Mikołaja I, który oficjalnie nawoływał do ograniczenia zbrojeń (bo Rosja nie dotrzymywała w tej dziedzinie kroku innym mocarstwom). W konferencji wzięli też udział przedstawiciele władz Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Austro- -Węgier i Włoch. Przyjęto trzy konwencje: o pokojowym rozstrzyganiu sporów międzynarodowych (powołano Stały Trybunał Arbitrażowy), o rozciągnięciu zasad konwencji genewskiej z 1864 roku na wojnę morską oraz o prawach i zwyczajach wojennych.