Reklama
Rozwiń

Polacy na Syberii

Syzyfowa praca i odkrycia nauki

Publikacja: 04.03.2009 12:46

Pomnik w Jakucku poświęcony polskim zesłańcom wieków XVII – XIX i ofiarom masowych represji XX wieku

Pomnik w Jakucku poświęcony polskim zesłańcom wieków XVII – XIX i ofiarom masowych represji XX wieku. (Kolekcja prof. Antoniego Kuczyńskiego z Wrocławia, Michał Książek - foto z Jakucka)

Foto: Rzeczpospolita

Red

Pośród takich pomników Jakucka jak kroczący Lenin czy monumentalne popiersie Dzierżyńskiego pomnik poświęcony polskim zesłańcom wieków XVII – XIX i ofiarom masowych represji XX wieku prezentuje się znakomicie. Od 2001 roku, dzięki staraniom tutejszej Polonii, pięć wielkich głazów z tablicami pamiątkowymi stoi u zbiegu ul. Kuraszowa i Pojarkowa.

Niektórzy z zesłanych Polaków podkreślali co prawda swoje carskie poddaństwo, ale mówili po polsku, na Syberii uważani są za Polaków i to im poświęcony jest polski pomnik w Jakucku. Czytać tablice niełatwo, bo przez większą część roku pokrywa je lodowy osad. Poza Sieroszewskim i Piekarskim widnieją tam nazwiska Aleksandra Czekanowskiego i Jana Czerskiego. Obok Benedykta Dybowskiego (badacz Bajkału) i Bronisława Piłsudskiego (brat Józefa, zesłany na Sachalin) to chyba najbardziej znani polscy zesłańcy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego