Reklama
Rozwiń

Strategia i taktyka: Strzelcy górscy

Walka w górach od wieków jest jedną z najtrudniejszych form wojennego rzemiosła. Żołnierze muszą się zmagać nie tylko z przeciwnikiem, lecz także – a może przede wszystkim – z niesprzyjającymi siłami natury.

Publikacja: 15.05.2009 16:21

Ekstremalne warunki – niebezpieczny, trudny do przebycia teren, nieprzewidywalne zmiany pogody, spadające odłamki skalne, lawiny śnieżne, przenikliwe zimno – to wszystko wymaga od walczących dużych umiejętności przetrwania oraz wysokiego morale. Dodatkowy problem stanowi konieczność organizacji tego specyficznego pola walki. W górach, gdzie często jedynym środkiem transportu mogą być ludzie bądź muły, dowóz amunicji i zaopatrzenia czy ewakuacja rannych stanowi olbrzymie wyzwanie.

Konieczność posiadania wyspecjalizowanych formacji górskich dostrzeżono w Europie pod koniec XIX wieku. We Włoszech powstały oddziały słynnych Alpini, we Francji Chasseurs Alpins (Strzelców Alpejskich), w Austro-Węgrzech utworzono pułki tyrolskich Strzelców Krajowych, w Grecji górskich przełęczy bronili elitarni Evzoni (Piękne pasy) a w Rumunii strzelcy Ventori de Monte.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego