Reklama
Rozwiń

Strategia i taktyka: wojska powietrznodesantowe

Pomysł tworzenia oddziałów powietrznodesantowych sięga XVIII wieku, gdy amerykański naukowiec i polityk Benjamin Franklin, będąc pod wrażeniem osiągnięć braci Montgolfier i ich pierwszego lotu balonem, kreślił wizje przerzutu wojska drogą powietrzną na tyły wroga.

Publikacja: 05.06.2009 14:44

Pierwsze poważne koncepcje desantów z powietrza pojawiły się w planach wojskowych teoretyków dopiero wraz z rozwojem lotnictwa. Pod koniec 1918 roku oficer amerykańskiego lotnictwa płk William L. Mitchell zaproponował szybkie przeszkolenie kilku tysięcy (!) żołnierzy piechoty w obsłudze spadochronów i zrzucenie ich z pokładów bombowców na niemieckie tyły. Po skoku piechota miała otrzymywać wsparcie ogniowe i zaopatrzenie z powietrza.

Propozycja zyskała aprobatę sztabowców i operację zaplanowano na luty 1919 roku. Nie doszła jednak do skutku ze względu na zakończenie pierwszej wojny światowej. Rozwój formacji powietrznodesantowych jako sił głębokiego uderzenia nastąpił w latach 30. XX wieku. Początkowo prym w tej dziedzinie wiodły państwa rozwijające ofensywne doktryny wojenne, a więc ZSRR i Niemcy. W planowanej wojnie z państwami zachodniej Europy sowieccy stratedzy zakładali wielkie operacje desantowe z użyciem lekkich czołgów i artylerii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego