Atak nastąpił bez wypowiedzenia wojny. Polacy, mimo przeważającej siły niemieckiego, a później i sowieckiego najeźdźcy, walczyli w osamotnieniu przez ponad miesiąc. Przez kolejnych przeszło pięć lat nie ustawali w walce o wolność na frontach II wojny światowej, odtwarzając na ziemi francuskiego, a później brytyjskiego sojusznika rząd Rzeczypospolitej i jej siłę zbrojną, budując także w okupowanym kraju struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
W walkach z Niemcami zmogła nas jedynie ilość i jakość wojennego sprzętu nieprzyjaciela. Duch narodu pozostał niepokonany, a morale polskiej armii rosło z każdą chwilą. Wkroczenie armii ZSRR 17 września przekreśliło nadzieję na dalszą obronę terytorium państwa polskiego.
W dniu napaści III Rzeszy na Polskę dowodzone przez marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego Wojsko Polskie liczyło 1,05 mln żołnierzy. Operacyjne i taktyczne wyszkolenie naszej armii nie było gorsze od wyszkolenia wojsk niemieckiego najeźdźcy. Jednakże siła rażenia armii Rzeszy przewyższała wielokrotnie zdolności bojowe Wojska Polskiego, głównie ze względu na nowoczesność uzbrojenia. „Wchodzimy więc do wojny biedni, archaicznie uzbrojeni, ale owiani wspaniałym duchem” – napisał gen. Tadeusz Kutrzeba, we wrześniu 1939 roku dowódca armii „Poznań”.
W najbliższych dniach wspominać będziemy ofiarność i bezgraniczne oddanie polskich żołnierzy w walce o oswobodzenie ojczyzny. Upamiętnimy i uhonorujemy tych, którzy stawili czoła nieoczekiwanej niemieckiej i sowieckiej inwazji. Okazją do tego będzie Światowy Zjazd Polskich Kombatantów, organizowany przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniach 29 sierpnia – 4 września w Warszawie, Gdańsku, Sochaczewie i Częstochowie, jako spotkanie żołnierzy walczących o wolność Polski na frontach II wojny światowej. Uroczystości wpisane w harmonogram zjazdu połączone są z ogólnopolskimi obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które w tym roku będą miały szczególny charakter.
Uroczystości organizowane w roku tej wielkiej i tragicznej rocznicy przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczęły się już w styczniu prezentacją komitetu honorowego obchodów i koncertem inauguracyjnym w Teatrze Wielkim. Jednak najważniejszym przedsięwzięciem dotyczącym wydarzeń sprzed 70 lat jest właśnie Światowy Zjazd Polskich Kombatantów.