Reklama
Rozwiń

Duma i zastanowienie

Odzyskawszy niepodległość zaledwie 21 lat wcześniej, we wrześniu 1939 roku Polska stanęła na czele grupy krajów, które powiedziały stanowcze „nie” dalszej ekspansji III Rzeszy Niemieckiej w Europie. Było to „nie” dla pogwałcenia świętego prawa do istnienia naszej ojczyzny. Od obrony terytorium o wiele cenniejsze było jednak biologiczne, intelektualne i moralne przetrwanie narodu polskiego

Publikacja: 27.08.2009 11:55

Poczet sztandarowy pułku szwoleżerów

Poczet sztandarowy pułku szwoleżerów

Foto: MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

Red

Atak nastąpił bez wypowiedzenia wojny. Polacy, mimo przeważającej siły niemieckiego, a później i sowieckiego najeźdźcy, walczyli w osamotnieniu przez ponad miesiąc. Przez kolejnych przeszło pięć lat nie ustawali w walce o wolność na frontach II wojny światowej, odtwarzając na ziemi francuskiego, a później brytyjskiego sojusznika rząd Rzeczypospolitej i jej siłę zbrojną, budując także w okupowanym kraju struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

W walkach z Niemcami zmogła nas jedynie ilość i jakość wojennego sprzętu nieprzyjaciela. Duch narodu pozostał niepokonany, a morale polskiej armii rosło z każdą chwilą. Wkroczenie armii ZSRR 17 września przekreśliło nadzieję na dalszą obronę terytorium państwa polskiego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego