Wydarzenia

Publikacja: 18.09.2009 02:55

Gen. Pedro Pablo Ramirez, szef junty, która objęła władzę w Argentynie w 1943 r.

Gen. Pedro Pablo Ramirez, szef junty, która objęła władzę w Argentynie w 1943 r.

Foto: Archiwum „Mówią wieki”

[srodtytul]Świat[/srodtytul]

4 maja 1943 roku w Argentynie doszło do wojskowego zamachu stanu. Dokonała go sympatyzująca z państwami osi grupa oficerów z gen.

Pedro Ramirezem na czele. Ramirez zajął miejsce obalonego prezydenta Ramona Castillo. Puczystom nie udało się namówić władz Trzeciej Rzeszy do udzielenia Argentynie wsparcia wojskowego i dostaw broni. W 1944 roku, wobec nieuchronnej klęski Niemiec i Japonii, rząd generałów zmienił front. Ramirez został odsunięty od władzy, a zastąpił go proaliancki gen. Edelmiro Farrell. Wiceprezydentem, ministrem wojny oraz pracy i opieki społecznej w jego rządzie został Juan Domingo Peron.

[srodtytul]Europa[/srodtytul]

4 lipca pod Gibraltarem zginął w katastrofie lotniczej gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu.

14 lipca 1943 roku w Londynie prezydent Władysław Raczkiewicz powierzył Stanisławowi Mikołajczykowi misję utworzenia rządu RP na uchodźstwie. Mikołajczyk – uczestnik powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej – przed wojną był działaczem PSL „Piast”, a następnie Stronnictwa Ludowego (w latach 1930 – 1935 poseł na Sejm RP).

W latach 1940 – 1943 zasiadał w randze wicepremiera w rządzie RP na uchodźstwie. W listopadzie 1944 roku, na wieść o niekorzystnych dla Polski ustaleniach tzw. wielkiej trójki podczas konferencji teherańskiej podał się do dymisji. W 1945 roku powrócił do Polski i wszedł w skład – jako wicepremier i minister rolnictwa – Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Stał też na czele odrodzonego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zagrożony aresztowaniem po sfałszowanych przez komunistów wyborach parlamentarnych w 1947 roku uciekł z Polski i osiadł w USA. Do londyńskiego gabinetu Mikołajczyka weszli m. in.: Tadeusz Romer (minister spraw zagranicznych), gen. Marian Kukiel (minister obrony), Wacław Komarnicki (minister sprawiedliwości), Jan Stańczyk (minister pracy), Jan Kwapiński (minister przemysłu i handlu, wicepremier), Stanisław Kot (minister informacji).

[srodtytul]Polska[/srodtytul]

Rzezie polskiej ludności na Wołyniu dokonywane przez ukraińskich nacjonalistów (skupionych w oddziałach partyzanckich Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz grupach samoobrony kontrolowanych przez banderowską frakcję Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów) rozpoczęły się w lutym 1943 roku, lecz ich apogeum przypadło na lato tego roku. Inspiracją do zakrojonej na szeroką skalę akcji antypolskiej była tajna dyrektywa Dmytro Kłaczkiwśkiego, dowódcy Zgrupowania Północnego UPA, z czerwca 1943 roku, w której nakazał likwidację Polaków płci męskiej w wieku od 16 do 60 lat.

Operacja szybko przybrała charakter masowego ludobójstwa dokonywanego bez względu na płeć i wiek. Prócz Wołynia do lutego 1944 roku rzezie OUN-UPA objęły również obszar województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, poleskiego i lubelskiego. Dla obrony przed napadami ukraińskimi już na przełomie 1942 i 1943 roku zaczęły powstawać oddziały polskiej samoobrony, a w lecie 1943 roku bazy samoobrony wspomagane przez oddziały partyzanckie Armii Krajowej (z połączenia tych jednostek na Wołyniu w styczniu 1944 roku powstała 27. Wołyńska Dywizja Piechoty). Szacuje się, że do początku 1944 roku ofiarą Ukraińców padło od 80 do 100 tys.

Polaków. W ramach polskiego odwetu po stronie ukraińskiej zginęło 10 – 30 tys. ludzi.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń