Reklama
Rozwiń

Organy Stalina

– 20 myśliwców I-16 zostało uzbrojonych w pociski RS-82, czyli razem 160 rakiet. Samoloty nadleciały na niskim pu- łapie, odpaliły pociski i kontynuowały rzeź z karabinów maszynowych. Gdy wróciły, wystartowała następna grupa. Przez dwa dni nasze my- śliwce polowały na rumuńską kawalerię. Na trzeci dzień byliśmy przerzucani na U-2 i musieliśmy lecieć nad terenem masakry. Nie daliśmy rady lecieć poniżej 200 metrów z powodu odoru rozkładających się ciał w lipcowym upale – tak mechanik lotniczy Wiktor M. Synajski wspominał zagładę w 1941 roku rumuńskiego 5. Królewskiego Korpusu Kawalerii

Aktualizacja: 04.12.2009 16:45 Publikacja: 04.12.2009 14:45

Sowiecka wyrzutnia rakietowa Katiusza BM-13 zamontowana na amerykańskiej ciężarówce Studebaker US6

Sowiecka wyrzutnia rakietowa Katiusza BM-13 zamontowana na amerykańskiej ciężarówce Studebaker US6

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Pociski rakietowe zostały przyjęte na uzbrojenie lotnictwa ZSRR w 1937 roku. Do końca 1940 roku przemysł amunicyjny ZSRR wyprodukował 125,1 tys. pocisków RS-82 i 31,7 tys. większych rakiet RS-132. Rakiety są napędzane prochem piroksylinowym, produkowanym m.in. z kwasu azotowego. Dużą, wartą ok. 30 mln dol., fabrykę tego kwasu Rosjanie postawili z pomocą DuPont Company. Kontrakt został podpisany w 1932 roku, gdy rząd USA zgodził się na eksport technologii. Fabryka pro-dukowała tysiąc ton kwasu dziennie – 350 tys. ton rocznie. W 1957 roku największy zakład w USA miał wydajność 425 tys. ton. Fabryki kwasu azotowego zostały zbudowane w Rosji także przez Casale and Nitrogen Engineering z Nowego Jorku. Pod koniec lat 30. azotowy kompleks chemiczny w Biereżnikach zatrudniał 25 tys. osób i produkował proch oraz nitroglicerynę. Z kolei fabrykę produkującą nitrocelulozę (niezbędną do produkcji piroksyliny) Rosjanie zbudowali z techniczną pomocą amerykańskiej Hercules Powder Company.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego