Reklama
Rozwiń

Musiałem internować dyrektora...

Przed rozpoczęciem porannej zmiany 14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej imienia Lenina zostało rozdanych kilka tysięcy ulotek i egzemplarzy „Robotnika” – numer był poświęcony Annie Walentynowicz, suwnicowej zwolnionej z pracy w stoczni. A potem rozpoczął się strajk

Publikacja: 14.08.2010 01:21

Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz w sierpniu 1980 r.

Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz w sierpniu 1980 r.

Foto: Fotorzepa, Aleksander Jałosiński AJ Aleksander Jałosiński

Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej ogłosił żądania: przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz oraz Lecha Wałęsy, wzniesienia pomnika pamięci ofiar Grudnia 1970 r., zagwarantowania nierepresjonowania za udział w strajku, podwyższenia płac o 2 tys. zł oraz wprowadzenia zasiłków rodzinnych, takich jakie ma Milicja Obywatelska. Już tego dnia do stoczni przybywa Wałęsa, który zostaje szefem komitetu strajkowego.

Następnego dnia pracę przerwała Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Po niej kolejne zakłady Trójmiasta. – Od samego początku mieliśmy wsparcie rodzin i mieszkańców. Żony i matki przynosiły nam pod bramę jedzenie. Razem z nami strajkowały komunikacja miejska, sklepy, nie sprzedawano alkoholu – wspomina Andrzej Kołodziej, podówczas monter, który kierował strajkiem w Stoczni Gdynia. – W pierwszych dniach strajku musiałem internować dyrektora, jego zastępcę i sekretarzy głównych. Przeszkadzali nam w strajku, więc zostali zamknięci w jednym z pomieszczeń zakładu – wspomina.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego