Odczytał go podczas wtorkowych uroczystości w Warszawie jego doradca ds. historii i dziedzictwa narodowego prof. Tomasz Nałęcz.
Obchody na pl. Piłsudskiego, w których wzięli udział członkowie Warszawskiego Klubu Wielkopolan, zaczęły się od apelu pamięci.
Potem przedstawiciele władz, dyplomaci i kombatanci złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach: pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na grobach uczestników walk, z których ponad 60 pochowanych jest w Warszawie.
– Powstanie wielkopolskie jest marginalizowane, mało mówi się o nim w szkołach – mówi "Rz" marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. – Organizując obchody w Warszawie, chcemy nadać pamięci o powstaniu wymiar ogólnopolski. Nasze wysiłki przynoszą efekty. Tradycja zrywu wielkopolskiego przestaje być tradycją tylko jednego regionu.
Marszałek zapowiedział, że na 95. rocznicę powstanie film fabularny o powstaniu wielkopolskim. Niedługo ma być ogłoszony konkurs na scenariusz.