220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył ekspozycję Konstytucji 3 Maja w warszawskiej Galerii Kordegarda. Dziś obchodzimy 220. rocznicę uchwalenia tego dokumentu.

Publikacja: 03.05.2011 09:41

220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Podczas uroczystości w Kordegardzie prezydent dziękował organizatorom i tym, którzy pozwolili na pokazanie egzemplarza konstytucji sprzed 220 lat. Jego zdaniem, Konstytucja 3 Maja to narodowa relikwia.

Bronisław Komorowski zachęcał warszawiaków i mieszkańców innych miast, by odwiedzali Galerię Kordegarda i oglądali egzemplarz konstytucji z 1791 roku. Jak podkreślał, będzie to okazja do przeżycia dumy narodowej z tej konstytucji, a także do refleksji nad stosunkiem do państwa i do dumy ze współczesnej Polski.

O 9:00 prezydent wziął udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Prócz pary prezydenckiej w katedrze byli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef MON Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W nabożeństwie wzięli też udział liczni generałowie, w tym szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych.

"Konstytucja 3 Maja przypominała wciąż nowym pokoleniom Polaków, że Ojczyzna jest największym dobrem wspólnym, o które należy walczyć" - mówił w homilii bp Guzdek.

Ordery za wybitne zasługi

Przed południem na Zamku Królewskim Bronisław Komorowski wręczył ordery i odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla polskiej nauki i kultury m.in. prof. Zbigniewowi Radwańskiemu, poetce Julii Hartwig - Międzyrzeckiej, aktorom Franciszkowi Pieczce i Jerzemu Stuhrowi oraz reżyserowi Krzysztofowi Krauze.

Prezydent Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego prof. Zbigniewa Radwańskiego, specjalistę w dziedzinie prawa cywilnego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Julię Hartwig-Międzyrzecką i Franciszka Pieczkę, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Jerzego Stuhra, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Krzysztofa Krauze.

Uroczystości na pl. Zamkowym

W samo południe nastąpiło uroczyste podniesienie flagi na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Odczytana została preambuły Konstytucji 3 Maja, a dowódcom wyróżnionych jednostek i instytucji wojskowych wręczone zostały flagi.

Po południu w ramach akcji zainicjowanej przez prezydenta "Majówka z Polską", Bronisław i Anna Komorowscy spotkają się z warszawiakami podczas koncertu „Odyseja Wolności" w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Spektakl „Odyseja wolności" to próba opowiedzenia językiem współczesnej muzyki i poezji o ideałach i ideach tego dokumentu. W koncercie wystąpią absolwenci i studenci ostatnich lat warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorzy przypomną wiersze Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza i Kazimierza Wierzyńskiego. Zaprezentują też między innymi piosenki Grzegorza Ciechowskiego, Dżemu, Perfektu czy Kultu.

Z kolei Centrum Edukacji Obywatelskiej, z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta RP, zaprasza uczniów do organizowania happeningów polegających na wspólnym malowania muralu ilustrującego dowolnie wybrany fragment Konstytucji 3 Maja. Centrum zachęca również młodzież, rodziców i nauczycieli do przebrania się w białe i czerwone stroje, spotkania się o określonej godzinie i wykonania wspólnego zdjęcia, na którym zebrani ustawiliby się w kształt polskiej flagi. Fotografie mają być publikowane między innymi na stronie prezydent.pl.

Konstytucja 3 Maja w Kordegardzie

Oryginał Konstytucji 3 Maja znajduje się w archiwalnej gablotce; jest to 10-stronicowy rękopis, który znajduje się w tomie z innymi aktami prawnymi, m.in. ustawą o miastach z 1791 roku. Ekspozycji towarzyszy asysta honorowa WP.

Dokument, który na co dzień przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych, będzie można oglądać tylko we wtorek między godziną 9 a 21.

 

 

 

 

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne