Akcja spektaklu "Generał" Jarosława Jakubowskiego rozgrywa się w przeddzień procesu twórców stanu wojennego. Bohaterowie są inspirowani rzeczywistymi postaciami: Wojciechem Jaruzelskim, Czesławem Kiszczakiem i Florianem Siwickim. Autor miesza realność z fikcją, starając się stworzyć portret psychologiczny generała – pokazać jego banalność, nijakość i małość, które jak gąbka chłonęły i symbolizowały polityczne zło poprzedniego systemu. Przez motyw buntu córki konfrontuje generała z ofiarami PRL – Grzegorzem Przemykiem i ks. Popiełuszką.
Jury pod przewodnictwem Sławomira Mrożka, które przyznało "Generałowi" Teatru IMKA w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality nagrodę główną festiwalu w wysokości 50 tys. zł, uznało spektakl "za ambitną (...) próbę zmierzenia się z postacią, która wciąż wywołuje w Polsce kontrowersje".
Doceniono też spektakl Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Wałbrzychu "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Autorzy stworzyli spektakl o wykluczonych, opierając się na pomyśle nakręcenia trzeciej części "Człowieka z...", której Andrzej Wajda nigdy nie stworzył. Bohaterami tej satyry na elity solidarnościowe są m.in. Leszek Balcerowicz i Kazimierz Kutz.
Organizatorem R@Portu był Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni. W jury zasiadali: Aneta Kyzioł, Jacek Cieślak, Jacek Kopciński i Jacek Sieradzki.