Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.12.2011 00:00 Publikacja: 24.12.2011 00:01
Uzbrojenie artyleryjskie stanowi najcenniejszą część zespołu zabytków podniesionych z wraku. Wydobyto łącznie 20 działowych luf wykonanych ze spiżu
Foto: Rzeczpospolita, MS Marek Szyszko
Ten szwedzki okręt, co prawda nigdy do nas nie należał, ale okoliczności, w jakich zatonął, sprawiają, iż posiada wyjątkową wartość emocjonalną i historyczną. Spoczął na dnie Zatoki Gdańskiej 27 listopada 1627 r. w trakcie starcia flot szwedzkiej i polskiej, zwanego bitwą pod Oliwą. Podczas dramatycznej i krwawej walki abordażowej, w której przeciwnikiem „Solena" był nasz „Wodnik" dowodzony przez Hermanna Wittego, Szwedzi, stwierdziwszy beznadziejność swego położenia, wysadzili własny okręt, podpalając magazyn prochowy.
Okręt wraz z całym wyposażeniem i uzbrojeniem, opadłszy na głębokość 16 m, przetrwał na dnie do 1969 r. Wtedy to został przypadkowo odkryty podczas prac związanych z budową gdańskiego Portu Północnego. Podjęte przez ekipę Muzeum Morskiego w Gdańsku badania archeologiczne, bez wątpienia pionierskie i prowadzone przez wiele lat, przyniosły rewelacyjne wyniki, zwłaszcza w kontekście ilości i wartości znalezisk. „Solen" został zamówiony wraz z kilkoma innymi okrętami przez Szwedów w Holandii w początkach lat 20. XVII wieku i w 1624 r. rozpoczął służbę w ramach sił operujących u zachodnich wybrzeży państwa. Dopiero w 1626 r. przebazowano je do wschodniej części Bałtyku, a rok później „Solen" znalazł się w składzie eskadry szwedzkiej przeznaczonej do blokady Gdańska. Wyporność okrętu wynosiła 450 ton, długość przeszło 33 m, a szerokość 7 m; posiadał on jeden pokład artyleryjski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas