Jerzy Zieleziński został aresztowany 18 marca 1943 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie i umieszczony w więzieniu na Pawiaku. Stamtąd 28 kwietnia został wysłany do obozu koncentracyjnego. Podczas pobytu w Auschwitz II-Birkenau przebywał między innymi w karnej kompanii. W listopadzie 1943 roku zachorował na tyfus. Z Auschwitz przeniesiono go wówczas do obozu Flossenbürg, a następnie do Dachau, gdzie został wyzwolony.
Czytaj także: Kolekcja byłego więźnia Auschwitz
Do Zbiorów Miejsca Pamięci trafił teraz bogaty zbiór rysunków autorstwa Jerzego Zielezińskiego. - Jego cykl rysunków to 41 prac wykonanych w większości zaraz po wojnie, w latach 1945-46 podczas rekonwalescencji w szpitalu i pobytu w obozie dla „Displaced Persons” w Schwandorfie. Odnosi się on w nich bezpośrednio do obozowych przeżyć. Poszczególne rysunki pokazują kolejne etapy w życiu więźnia obozu koncentracyjnego: przybycie do obozu, kary, powroty z pracy, głód, zimno, czy marsze śmierci. Widać też na nich więźniów ginących na naelektryzowanych drutach obozowego ogrodzenia czy ofiary egzekucji przez powieszenie – powiedziała historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum Auschwitz, Agnieszka Sieradzka. - Większość rysunków odnosi się do obozu Auschwitz i sygnowana jest jego numerem obozowym. Całość stanowi ekspresyjny, subiektywny, niepozbawiony drastycznych szczegółów, zapis obozowych epizodów, o ogromnej sile artystycznego wyrazu – dodała.
Urodzony w Łowiczu w 1914 roku Jerzy Zieleziński od 1934 roku do 1939 uczęszczał do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończył ją kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. O losach byłego więźnia przed aresztowaniem wiadomo jednak niewiele. - Wiadomo, że artyście udało się przedostać do getta warszawskiego, któremu poświęcił kilka swoich rysunków. Prawdopodobnie stało się to za przyczyną jego narzeczonej żydowskiego pochodzenia, którą chciał stamtąd wydostać i co najprawdopodobniej mu się udało – powiedziała Sieradzka.