Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.06.2019 15:25 Publikacja: 15.06.2019 00:01
Zreorganizowana we Francji Dywizja „Totenkopf” została przekształcona w dywizję pancerną SS i włączona w skład elitarnego I Korpusu Pancernego SS
Foto: Bundesarchiv
Marszałek Żukow czekał na taki właśnie dzień. 7 stycznia 1942 r. temperatura spadła poniżej 30 stopni, a potężna śnieżna zamieć ograniczyła widoczność niemal do zera. Radziecki dowódca liczył, że jego atak będzie pełnym zaskoczeniem. Jednak tym razem Abwehra zdała egzamin, a Wehrmacht wzmocniony przez Dywizję Waffen SS „Totenkopf" był gotowy. Mimo to Armia Czerwona dokonała przełamania i weszła na niemieckie tyły, odcinając w okolicach położonej na południe od Leningradu miejscowości Demiańsk 95 tys. żołnierzy. „Wy, panowie, macie zawsze tylko jedno rozwiązanie na podorędziu – odwrót, grzmiał Hitler na swoich oficerów ze sztabu generalnego kilka miesięcy wcześniej. – Od swoich oficerów muszę wymagać takiego samego hartu ducha jak od żołnierzy". Zachęcony wcześniejszym sukcesem takiego działania pod Moskwą Führer był nieustępliwy. Tym bardziej że ciągle jego celem był nieujarzmiony jak dotąd Leningrad. Odtworzenie przerwanego frontu było więc w takiej sytuacji koniecznością. II Korpus Armijny wykonał rozkaz. Mimo ogromnej przewagi Armii Czerwonej pozycje wokół Demiańska zostały utrzymane. Jednak Rosjanie w kilku miejscach przełamali front i zamknęli w okrążeniu pięć niemieckich dywizji piechoty: 12., 32., 30., 123. i 290. oraz Dywizję SS „Totenkopf" i Korpus Zorna. Jednostki zamknięte w kotle o powierzchni 3 tys. km kw. zostały odcięte od wszelkich dróg zaopatrzenia. Sytuacja była krytyczna. Wydawało się, że nic nie może powstrzymać zagłady walczących w okrążeniu jednostek.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas