– Jak najszybciej rozpiszemy konkurs na koncepcję mauzoleum – powiedział „Rz" prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Być może zostanie ono zbudowane w formie kolumbarium, czyli budowli z niszami w ścianach, w których stawia się np. urny.
Mauzoleum ma się stać zbiorowym grobowcem osób zamordowanych przez komunistów i grzebanych przez nich w anonimowych grobach w kwaterze „Ł" na wojskowych Powązkach (czyli na tzw. Łączce). Będą w nim składane szczątki ofiar, jeśli rodziny się na to zgodzą.
Konkurs powinien zostać rozpisany jeszcze w I kwartale. Być może uda się postawić monument przed 27 września – w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wtedy planowany jest pogrzeb ofiar.
Z propozycją przeprowadzenia pogrzebu właśnie tego dnia wyszedł Bronisław Komorowski.
Fundacja Łączka (wspierająca prace prowadzone na Powązkach) proponuje, aby tego dnia odprawiona została msza w katedrze warszawskiej, a uroczystości pogrzebowe odbyły się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Stamtąd ruszyłby kondukt pogrzebowy na wojskowe Powązki – mówi Tadeusz Płużański, prezes Fundacji.