Aktualizacja: 05.03.2015 10:43 Publikacja: 05.03.2015 09:33
Pasmo Jesioników w Sudetach Wschodnich
Foto: Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 3.0 Unported license/Marek Stránský
Czesi są Polsce winni dokładnie 368 hektarów. A to na mocy umowy z Czechosłowacją z 1958 roku o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wówczas Polska przekazała Czechosłowacji 1205 hektarów, natomiast Czesi nam - znacznie mniej, bo ok. 838 ha.
Nadszedł czas na sfinalizowanie umowy. Czesi zadeklarowali chęć wypłacenia ekwiwalentu finansowego za niezwrócone ziemie, ale Polska nie wyraziła na to zgody. Nasi południowi sąsiedzi przygotowali więc listę ziem, które zostaną przekazane Polsce. Dokładnie jeszcze nie wiadomo, gdzie leżą, ale w Czechach mówi się o paśmie Jesioników i worku bogatyńskim.
Z udziałem m.in. króla Wielkiej Brytanii Karola III, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbywają się w Polsce uroczyste obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.
Panna młoda trzyma w ramionach bukiet białych kwiatów. Ma starannie ułożoną fryzurę i elegancki naszyjnik. On jest w ciemnym garniturze, włosy ułożone podług ówczesnej mody. I tylko przejmujący smutek na obu twarzach zdradza, że to nie jest zwykłe zdjęcie pary, która właśnie obiecała sobie dozgonną miłość.
W marszach śmierci, które w styczniu 1945 r. wyruszyły z KL Auschwitz-Birkenau, zginęło od 9 tys. do 15 tys. więźniów – ustalił pion śledczy IPN.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
Spodziewamy w przyszłym tygodniu informacji ze strony czeskiego rządu o otwarciu nowych, większych możliwości importu ropy naftowej ropociągiem TAL do naszych czeskich rafinerii - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Nie ulega wątpliwości, że zdjęcia portretowe w dokumentach urzędowych jawią się nader monotonnie, a nierzadko wręcz rażą swoją sztucznością. Ciekawy przypadek próby przełamania tej dokumentowej rutyny gościł niedawno na wokandzie czeskiego Sądu Konstytucyjnego.
Władze Holandii w 2020 roku postanowiły obniżyć dozwoloną prędkość na autostradach do 100 km/h. Miało to przyczynić się do poprawy jakości powietrza i nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
U Czechów pojawiła się nagle sympatia do naszego kraju. Do Polski się podróżuje, stawia się ją za przykład, elity polityczne widzą w niej gwaranta bezpieczeństwa. Nazwano ją tam nawet nową Chorwacją, a nad Wełtawą trudno o większy komplement. Skąd się to wszystko wzięło?
Katowicka pracownia KWK Promes do długiej listy prestiżowych wyróżnień może dopisać kolejne. Tym razem nagrodzono rewitalizację dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie, która po przebudowie według KWK Promes stała się galerią sztuki.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
O 19 procent więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić za nocleg ze śniadaniem w trzygwiazdkowm hotelu w Szklarskiej Porębie, a o 29 procent w Szczyrku. W kwaterach prywatnych ceny rosną jeszcze bardziej. Na tym tle zaskakuje Zakopane, tam ceny są niższe nawet o 50 procent - wynika z analizy rankomat.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas