Odsowietyzujmy historię Ukrainy

Były konsul w Łucku apeluje do minister kultury o sfinansowanie przez Polskę tłumaczenia i wydania w języku ukraińskim polskich źródeł do historii Ukrainy.

Publikacja: 22.03.2015 13:44

Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Krakowie

Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Krakowie

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Dr Wojciech Gałązka, bułgarysta, tłumacz i dyplomata (m.in. był konsulem w Łucku na Ukrainie oraz Sofii) prosi o poparcie dla projektu „Dziedzictwo. Polskie źródła do historii Ukrainy. Kultura polska i ukraińska".

Jego zdaniem taki projekt wydawniczy jest niezwykle ważny dla relacji polsko-ukraińskich i mógłby się „stać przeciwwagą dla historiografii i propagandy rosyjskiej, której skutki obserwujemy dziś na Ukrainie". Jego zdaniem koordynatorem takiego projektu mógłby być Anatolij Jakubiuk, znawca polsko-ukraińskich relacji historycznych.

Dr Wojciech Gałązka wysłał ten list do minister kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej, MSZ, posłów z grupy parlamentarnej Polska-Ukraina, a także do parlamentarzystów z Komisji Spraw Zagranicznych i z Komisji Kultury.

Jego zdaniem Polska powinna sfinansować tłumaczenia i wydania na Ukrainie w języku ukraińskim polskich źródeł do historii Ukrainy, dokumentów historycznych, publicystycznych, wspomnieniowych i literackich, poczynając od tych najdawniejszych, a kończąc na dokumentach z I połowy XX wieku.

„Urzeczywistnienie tego projektu miałoby ogromne znaczenie dla odsowietyzowania historii Ukrainy i pozwoliłoby przeciwstawić się propagandzie rosyjskiej, powielającej najgorsze wzorce z okresu imperium carskiego i sowieckiego. Polskie źródła do historii Ukrainy są oczywiście językowo dostępne dla części historyków ukraińskich i znane bezpośrednio wielu z nich. Czyniąc je dostępnymi dla szerszego kręgu odbiorców wspieralibyśmy budowanie i utwierdzanie ukraińskiej tożsamości narodowej, traktując je jako argumenta a contrario z naszej strony w stosunku do rosyjsko-sowieckich interpretacji historii, które cechuje stronniczość i fałsz".

Dr Wojciech Gałązka przypomina, że próbował już zapoczątkować ten projekt przy udziale Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury RP podczas pełnienia w latach 2003-2007 funkcji Konsula Generalnego RP w Łucku. „Działo się to zresztą z inicjatywy wołyńskiego pisarza, publicysty, dziennikarza, społecznika, autora wydawanej właśnie wielotomowej Encyklopedii Wołynia - pana Anatolija Jakubiuka. Na konsulacie ciążyły wówczas trudne zadania związane z nową polityką wizową, inicjatywa pana Jakubiuka pojawiła się w ostatnim okresie mojej kadencji, niewiele udało się zrobić" – przyznał autor listu otwartego.

Dyplomata przypomina, że w kierunku realizacji tego projektu poczynione zostały już przed laty pewne kroki. „Gotowy jest roboczy wariant listy źródeł i autorów, propozycja ujednoliconych zasad i regulaminu serii wydawniczej, przetłumaczone są na język ukraiński tomy 3 i 4 Roczników Jana Długosza, Wspomnienia Polesia, Wołynia i Litwy oraz Matka królów Józefa Kraszewskiego. W tej serii wydawniczej powinny znaleźć się wybory tekstów, ilustrujących kontakty polsko-ukraińskie (polityczne, gospodarcze, społeczne, kulturalne); kilka tomów serii to zbiory artykułów różnych autorów, kluczowych dla polskiego postrzegania Ukrainy w przeszłości, ale i w czasach najnowszych, kilka kolejnych należałoby poświęcić wybitnym osobistościom, które odegrały znaczącą rolę w naszej wspólnej historii: ordynacjom Ostrogskich, Czartoryskich, Kościuszce, Dąbrowskiemu, Piłsudskiemu, Czackiemu, Józewskiemu, Klonowicowi, Zapolskiej, Korzeniowskiemu, Słowackiemu, Giżyckiemu".

Jego zdaniem nieodzowne dla tego projektu jest utworzenie kolegium redakcyjnego spośród kompetentnych znawców stosunków polsko-ukraińskich.

Historia
80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej