Dziedzictwo narodowe: Ossolineum cz. 1
W 1945 r. dla budowanego we Wrocławiu polskiego życia kulturalnego i naukowego ulokowane tu zbiory ossolińskie były bezcenne. Zasoby Zakładu pozostały po wojnie w większości we Lwowie (szacuje się, że w ok. 60 proc.), a nie licząc odzyskanych zbiorów z porzuconego przez Niemców w dolnośląskim Zagrodnie transportu, jedynie część kolekcji została w latach 1946–1947 przekazana do Wrocławia jako „dar narodu ukraińskiego dla narodu polskiego". Opiekę nad ocalałą kolekcją powierzono rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego Stanisławowi Kulczyckiemu oraz Antoniemu Knotowi, dyrektorowi Biblioteki Uniwersyteckiej. Umieszczono ją w barokowym budynku poklasztornym Zakonu Szpitalnego Kawalerów Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą, gdzie wcześniej działało męskie gimnazjum katolickie. Już w 1947 r., po wstępnym remoncie gmachu, uruchomiono czytelnię. W tym samym roku reaktywowano także działalność wydawniczą. Niestety, gdy w 1946 r. powoływano Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, nie odtworzono Muzeum Lubomirskich.
Trudny okres PRL i restytucja w III RP
Pierwszym powojennym dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu został Antoni Knot. W 1953 r. Ossolineum włączono w struktury Polskiej Akademii Nauk i podzielono na dwie odrębne placówki: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Bibliotekę PAN oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo PAN. Odtąd biblioteka i wydawnictwo przez wiele lat miały jedynie wspólną nazwę i logo. W trudnych latach PRL dyrektorami Biblioteki ZNiO – PAN byli kolejno: Eugeniusz Szlapak, Franciszek Pajączkowski i Janusz Albin.
W kwietniu 1990 r. dyrektorem został Adolf Juzwenko, który wraz z Radą Naukową i Towarzystwem Przyjaciół Ossolineum podjął starania o restytucję fundacji. Rozpoczął poszukiwania żyjących kuratorów Ossolineum z rodów ustanowionych jeszcze przez Ossolińskiego. W 1990 r. udało się odnaleźć Mieczysława Ledóchowskiego, który od 1960 r. mieszkał w Wiedniu. Zgodził się on wejść w skład Rady Naukowej Biblioteki Ossolineum i wziął udział w przygotowaniach projektu sejmowej ustawy o Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Efektem tych działań było uchwalenie 5 stycznia 1995 r. przez Sejm RP ustawy o fundacji – Zakład Narodowy im. Ossolińskich (DzU nr 23, poz. 121), na mocy której Ossolineum uzyskało status fundacji prawa publicznego. Powołana do życia fundacja uznana została za spadkobierczynię lwowskiego Ossolineum. Patronat nad Zakładem objął prezydent RP. Preambuła ustawy wskazywała na „Ustanowienie familijne" Józefa Maksymiliana Ossolińskiego z 1817 r. oraz na porozumienie z Henrykiem Lubomirskim z 1823 r., w którym uzgodniono powołanie do życia ordynacji przeworskiej generującej dochody przekazywane na utrzymanie Ossolineum, a przede wszystkim na Muzeum Książąt Lubomirskich. W latach 90. nie można było wykluczyć roszczeń sukcesorów rodu Lubomirskich. Mogli się oni powołać na ustanowienie ordynacji przeworskiej z 1868 r., gdzie umieszczono zapis, że w przypadku likwidacji ordynacji Lubomirscy opuszczą Ossolineum, zabierając także zbiory. Ordynacja przestała istnieć w 1945 r. Dyrektor rozpoczął rozmowy ze spadkobiercami Lubomirskich: Elżbietą Rufener-Sapiehą, Eustachym Sapiehą, Antonim, Andrzejem i Kazimierzem Potulickimi oraz Jadwigą Sierakowską-Rej. 17 września 2002 r. na Zamku Królewskim w Warszawie wszyscy oni podpisali uroczyste postanowienie, w którym, biorąc pod uwagę historię, tradycję i wcześniejsze zapisy ustanawiające Ossolineum, zadeklarowali zaniechanie wszelkich roszczeń i wsparcie Ossolineum w realizacji zamierzeń Henryka Lubomirskiego oraz zwrócili się do wszystkich członków rodziny, by pomogli Zakładowi w odzyskiwaniu zbiorów Lubomirskich.