Reklama
Rozwiń

Francuscy trapiści – ofiary wojny domowej w Algierii

W nocy z 26 na 27 marca 1996 r. doszło do porwania siedmiu mnichów z klasztoru cystersów w Tibhirine. 31 maja 1996 r. ich odcięte głowy zostały odnalezione przy drodze do algierskiej Médéi. Dziewięć dni wcześniej do zamordowania zakonników przyznała się Zbrojna Grupa Islamska.

Publikacja: 24.01.2025 04:46

Trapiści z klasztoru w Tibhirine, Algieria. Od lewej do prawej: Luc, Christophe, Celestin, Bruno, Ph

Trapiści z klasztoru w Tibhirine, Algieria. Od lewej do prawej: Luc, Christophe, Celestin, Bruno, Philippe, Jean-Pierre, Jean de la Croix, Michel i Christian. Sześciu z nich poniosło śmierć męczeńską w maju 1996 r. Paula, siódmego męczennika, nie ma na zdjęciu

Foto: Didier CONTANT

Ta zbrodnia wstrząsnęła Francją. Przeżarła ją jak wystrzelona przez zamachowca ołowiana kula. Coś ważnego zmieniła. Na zawsze, czy tylko na chwilę? Tego nie wiem. Jednak przez te ponad dwa miesiące, kiedy powoli gasła nadzieja, w katedrze Notre Dame w Paryżu paliło się siedem świec i modlili się ludzie. W wielu parafiach odprawiano msze w intencji porwanych. Pisały o nich gazety, interweniowali politycy. Algierskie władze były zarzucane prośbami czy wręcz żądaniami bardziej energicznych działań. Ale po porwanych nie został nawet ślad. Przepadli jak kamień w wodzie. Nie pomogły ani loty śmigłowców, ani oddziały wojska przeczesujące okoliczne góry. Porwani mogli być wszędzie. W tajnych bunkrach terrorystów, w piwnicach, wysoko w przysypanych śniegiem górach albo mogli dawno już nie żyć. Do ich najbliższych zaczęła powoli docierać brutalna prawda. Dostarczone w końcu kwietnia 1996 r. nagranie było ostatnim dowodem, że zakonnicy wciąż żyją. Ale list terrorystów z maja tylko potwierdził dramatyczną intuicję, że morderców, odpowiedzialnych już za tyle zbrodni, nic nie zdołało zatrzymać. Ostatnim akordem dramatu były brutalnie oderżnięte głowy znalezione na zaoranym polu w okolicach Médéi. Tak potwierdziła się najgorsza z prawd.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia świata
Napoleon – „gość” Korony Brytyjskiej
Historia świata
Grenlandia bogata nie tylko w zasoby naturalne
Historia świata
Paweł Łepkowski: Stalinowski terror absolutny
Historia świata
Metro w krajach i miastach azjatyckich, część II
Historia świata
Knut Wielki – władca Imperium Morza Północnego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama