Polskie ofiary Niemców w sowieckiej kwaterze

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie uporządkuje miejsca pochówku polskich ofiar nazistowskich Niemiec, które znajduje się blisko Berlina. Upamiętni też więźniów, którzy dzisiaj leżą w sowieckiej kwaterze, obok obelisku z czerwoną gwiazdą.

Publikacja: 26.11.2024 16:52

Kwatera sowiecka na podberlińskim cmentarzu, w której są pochowani Polacy.

Kwatera sowiecka na podberlińskim cmentarzu, w której są pochowani Polacy.

Foto: Wikipedia

Prace zostaną przeprowadzone na cmentarzu Wilmersdorfer Waldfriedhof w Güterfelde, położonym miedzy Berlinem a Poczdamem. Są tam dwa miejsca pochówku Polaków. Na niewielkim polu spoczywają urny 383 polskich więźniów KL Sachsenhausen zamordowanych w latach 1940-1942 a także w Ośrodku Eutanazji Pirna-Sonnenstein. W południowej części cmentarza zlokalizowana jest zaś sowiecka kwatera wojenna, gdzie znajduje się obelisk z piaskowca, z sierpem i młotem oraz gwiazdą czerwoną na szczycie. Na tablicy umieszczonej na obelisku znajduje się informacja, że spoczywa tam 1389 sowieckich obywateli, którzy w czasie drugiej wojny światowej byli deportowani i zmarli w niewoli lub obozach pracy przymusowej. W tej kwaterze oprócz obywateli Związku Sowieckiego pochowano też 101 Polaków, 4 Jugosłowian, 2 Włochów i jednego Czecha. Zostali oni ekshumowani z cmentarza dla obcokrajowców, położonego na południe od Berlina we wsi Mahlow.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Komentarze
Marek Kozubal: Niemcy liczą schrony, a my patrzymy w chmury
Historia Polski
Profesor Ruchniewicz na czele Instytutu Pileckiego
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Historia świata
A tak kochała Niemcy… Amerykanka, która straciła życie na osobiste polecenie Hitlera
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia świata
Symboliczne gesty Ottona III i ich ponadczasowe przesłanie
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń