19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 11:37 Publikacja: 20.08.2024 15:00
Króla Wessexu Alfreda Wielkiego uznaje się dzisiaj za jednego z pierwszych królów całej Anglii. Ten wybitny monarcha zasiadł na tronie w 871 roku obejmując władzę po swoim zmarłym bracie Aethelredzie I, który zginął z rąk Duńczyków. Siedzibą obu tych władców była osada Rendlesham.
Foto: Wikimedia Commons
To na pewno dobra wiadomość dla mediewistów i miłośników architektury średniowiecznej. W pobliżu wioski Rendlesham w hrabstwie Suffolk, około 120 km na północny wschód od Londynu, w odległości zaledwie kilku kilometrów na północ od słynnego anglosaskiego kurhanu w Sutton Hoo, archeologom brytyjskim udało się odkopać wielką salę bankietową pochodzącą z czasów panowania wczesnych królów anglosaskich. Naukowcy uważają, że to odkrycie jest potwierdzeniem, że w okolicy dzisiejszej wsi Rendlesham między 570 a 720 r. rezydowali lokalni królowie anglosascy. Odkryta sala, w której ucztowali królowie i ich wojownicy, jest zatem częścią rezydencji monarszej. „To królewska rezydencja, choć należy pamiętać, że królowie w przeciwieństwie do ich poddanych przemieszczali się – nie mieszkali tylko w jednym miejscu”, podkreśla Faye Minter kierująca pracami odkrywkowymi archeolożka z Rady Hrabstwa Suffolk. „Jest zatem wysoce prawdopodobne, że w pewnym momencie królowie wschodniej Anglii mieszkali lub przebywali właśnie tu, w Rendlesham... i to miejsce stanowiło ich główną rezydencję przez 150 lat”. Czy zatem Rendlesham jest pierwszą znaną nam rezydencją królów angielskich? To duże uproszczenie, ponieważ tytuł pierwszego króla Anglii jest wiązany raczej z trzema monarchami: Egbertem, który rządził całą anglosaską Anglią w latach 829–830, Alfredem Wielkim tytułującym się od 879 r. królem Anglosasów lub Athelstanem, który w roku 927 został ogłoszony królem całej Brytanii. A zatem w Rendlesham rezydowali władcy, których raczej należy zakwalifikować jako władców Anglii Wschodniej. Ich poczet otwiera założyciel dynastii Wuffinow, panujący w latach 571–578 król Wuffa, zwany także Uuffą, a zamyka król Aelfwald.
Twórcy komiksów o przygodach Galla Asteriksa mieli rację prześmiewczo umieszczając restauracje bufetowe w Imperium Rzymskim. Już w starożytności istniały bowiem działające przez cała dobę bary typu fast food.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
8 stycznia 1935 r. urodził się król rock and rolla, który w drugiej połowie XX w. na zawsze odmienił świat muzyki. Stworzył też kanon muzycznej kariery – w tym, co dobre i co fatalne. Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny.
„Sensacja – zaskakująca wiadomość lub niezwykłe wydarzenie budzące powszechne zainteresowanie; też: wrażenie wywołane taką wiadomością lub takim wydarzeniem” (Słownik języka polskiego, PWN). W archeologii, a już zwłaszcza podwodnej, krzewi się tendencja do nadawania każdemu odkryciu rangi odkrycia sensacyjnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
W Niemczech najwięcej upadłości w transporcie, ale trzeci kwartał przyniósł ożywienie w napływie zamówień na nowy tabor.
Dowody zebrane przez śledczych wystarczyłyby, aby skazać Donalda Trumpa za próbę zmiany wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku - uważa specjalny prokurator Jack Smith, który prowadził śledztwo w tej sprawie.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
W nocy ukraińskie drony zaatakowały kilka regionów Rosji. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające potężne pożary, m.in. w mieście Engels, gdzie znajduje się baza sił powietrznych Rosji, w której stacjonują strategiczne bombowce Tu-95.
Choroba, która nękała Egipt od zarania jego historii, po stuletniej walce została wyeliminowana - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia.
- Zaproponowaliśmy trochę na wzór Air Policing, kontrolowania przestrzeni powietrznej nad Polską, żeby tego typu wzmocnione patrole były także na Morzu Bałtyckim - mówił na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego w Helsinkach premier Donald Tusk.
Pierwsze elementy planu pokojowego nowego prezydenta pokazują, że nie zamierza on spełnić warunków Władimira Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas