Choinka, czyli „obcy” w naszym domu

W mediach społecznościowych ostatnio rozgorzała dyskusja o obecności w polskiej przestrzeni publicznej symboli niechrześcijańskich. Wielu uważa, że są one obce naszym tradycjom – w przeciwieństwie do np. symboli bożonarodzeniowych. Czyżby?

Aktualizacja: 24.12.2024 07:27 Publikacja: 21.12.2023 21:00

Wigilia Bożego Narodzenia to dla polskich katolików jeden z najważniejszych dni w roku. Starsi tego

Wigilia Bożego Narodzenia to dla polskich katolików jeden z najważniejszych dni w roku. Starsi tego dnia wspominają wspaniałe lata dzieciństwa i tych, których już przy nas nie ma. Tę nostalgię i tęsknotę za domem i ojczyzną wyraża obraz Jacka Malczewskiego z 1892 r. „Wigilia na Syberii”

Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie/Wikimedia Commons

Przypominamy tekst Pawła Łepkowskiego opublikowany w „Rzeczy o historii” 22 grudnia 2023 roku

Dawna Rzeczpospolita była unią państwową trzech wielkich narodów – Polaków, Litwinów i Rusinów, a więc i tolerancyjnym domem dla katolików, prawosławnych, luteranów, kalwinów, żydów, tatarów i karaimów. Chrześcijaństwo, narzucone Polanom przez władcę w drugiej połowie X stulecia, spotkało się za panowania pierwszych Piastów z niemal całkowitym odrzuceniem – zarówno przez tworzącą się warstwę rycerską, jak i lud. Dlatego już w 1038 r., zaledwie 72 lata po chrzcie Mieszka I oraz 13 lat po koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, wybuchła największa w naszej historii pogańska rebelia ludowa skierowana przeciw opresyjnej religii i jej propagatorom. Bunt ludu Wielkopolski i Śląska to dowód, że chrześcijaństwo, które wielu nieodłącznie kojarzy z polskością, było dla naszych przodków ideologią obcą, retorsyjną i niemal całkowicie niezrozumiałą.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Historia świata
Francuscy trapiści – ofiary wojny domowej w Algierii
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia świata
Tajemnica petersburskiej krwawej niedzieli
Historia świata
„Holokaust? To było nie do pomyślenia”
Historia świata
Paweł Łepkowski: Powrót Pattona
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia świata
Adolf Eichmann – architekt Holokaustu
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej