Kto zabił Kennedy’ego? Biden odtajnia dokumenty

Prezydent Joe Biden wydał zgodę na odtajnienie sporej części dokumentów dotyczących zabójstwa Johna F. Kennedy’ego sprzed 60 lat.

Publikacja: 19.12.2022 03:00

Fotografia polaroidowa przedstawiająca zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy'ego, wykonana około jed

Fotografia polaroidowa przedstawiająca zabójstwo prezydenta Johna F. Kennedy'ego, wykonana około jednej szóstej sekundy po śmiertelnym strzale

Foto: Mary Ann Moorman (Mary Krahmer), domena publiczna

Odtajnione 13 tys. akt to największa od 2017 r. transza dokumentów oddanych pod publiczną analizę. W sumie już 97 proc. teczek dotyczących zabójstwa Johna F. Kennedy’ego jest jawne. – Prezydent Biden uważa, że wszelkie informacje dotyczące tego wydarzenia powinny być odtajnione w zakresie, na jaki pozwala bezpieczeństwo narodowe – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Od dekad wokół śmierci Johna F. Kennedy’ego krążą teorie spiskowe i pytania, na które nie ma oficjalnych odpowiedzi. Prezydent, który miał wówczas 46 lat, został śmiertelnie postrzelony, gdy przejeżdżał w kolumnie samochodów przez Dallas 22 listopada 1963 r. W wyniku dochodzenia prowadzonego pod kierunkiem sędziego Earla Warrena stwierdzono, że zabójcą był Lee Harvey Oswald, były żołnierz Marynarki Wojennej i aktywista komunistyczny, który wcześniej mieszkał w Związku Radzieckim. Według oficjalnych przekazów śledczy nie odnaleźli wspólników Oswalda, ale działania CIA i FBI przez lata były mocno krytykowane przez naukowców oraz historyków. Zamachowiec zginął dwa dni po zabójstwie prezydenta od kuli w piwnicy posterunku policji w Dallas, co dolało oliwy do ognia sceptyków, którzy zastanawiają się, czy rzeczywiście działał w pojedynkę, czy na zlecenie.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Historia świata
„Do Domu Ojca” – śmierć i pogrzeb papieża Polaka
Historia świata
Gdy odchodzi najwyższy pasterz
Historia świata
„Dziennik lat trwogi”. Jak Friedrich Reck-Malleczewen opisywał upadek narodu niemieckiego
Historia świata
Skąd do Argentyny przybyła rodzina Bergoglio?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia świata
Paweł Łepkowski: Co ma wspólnego demokracja z Zatoką Meksykańską?