Gdyby zrobić uliczną sondę i spytać o miasto, które koniecznie chciałoby się odwiedzić, to Barcelona na pewno znalazłaby się w ścisłej czołówce – obok Paryża, Aten czy Rzymu. Ma bogatą historię i zachowane do dziś ślady odległej przeszłości. Antyczny mit mówi o założeniu miasta przez Herkulesa na 400 lat przed zbudowaniem Rzymu. Ale oficjalne początki Barcelony datowane są na III wiek p.n.e. Wtedy to Fenicjanie utworzyli tutaj ważny punkt szlaku handlowego – port dla kupców żeglujących w środkowym i wschodnim rejonie obszaru śródziemnomorskiego, głównie Greków, Kartagińczyków i oczywiście samych Fenicjan.
Ważny port śródziemnomorski
Kontrolę nad Półwyspem Iberyjskim przez wiele wieków sprawowali Rzymianie, broniąc regionu od 237 p.n.e. do 201 roku p.n.e. przed Kartagińczykami podczas wojen punickich. W trakcie tych wojen miasto zostało zajęte przez Kartagińczyków, a ojciec Hannibala, Hamilkar Barkas (znany też jako Barca), odbudował je z wojennych zgliszczy. To właśnie on nadał miastu nazwę Barcino. Po drugiej wojnie punickiej miasto ponownie przeszło we władanie Rzymian i pozostało w nim aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Po ostatnich wojnach z plemionami kantabryjskimi i asturyjskimi przekształcili oni kolonię leżącą u stóp wzgórza Mons Faber w miasto. Dziś obszar ten zajmuje cudowne Barrio Gótico, czyli Stare Miasto.
Po upadku rzymskiego imperium Barcelona była podbijana w 406 r. przez Swebów i Wandalów oraz w 416 r. przez Wizygotów. Ci drudzy utworzyli nawet w Hiszpanii własne państwo, którego stolicą przez krótki czas była właśnie Barcelona. Miasto jeszcze kilkakrotnie zmieniało „właścicieli”. W roku 712 zostało opanowane przez Maurów, a w 801 r. przez syna Karola Wielkiego – Ludwika. Stało się wtedy stolicą Marchii Hiszpańskiej. W latach 874–1137 było stolicą niezależnego hrabstwa, później – Królestwa Aragonii. Czasowo jej znaczenie zmalało po połączeniu unią personalną Aragonii oraz Katalonii w 1479 r.
Fragment wnętrza katedry pod wezwaniem Krzyża Świętego i św. Eulalii, wznoszonej etapami w latach 1298–1420
Barcelona była zawsze fortecą katalońskiego separatyzmu i sceną wielu powstań. Stała się centrum katalońskiej rewolty w latach 1640–1652 przeciwko Filipowi IV. Ponownie ożywił ją wiek XVIII: na znaczeniu zyskała podczas wojny o sukcesję hiszpańską w latach 1705–1714, choć tym razem została ufortyfikowana przez wojska angielskie. W kolejnych latach ożywiony handel i powstające manufaktury tekstylne ponownie rozwinęły miasto.