Aktualizacja: 16.02.2025 15:50 Publikacja: 12.08.2022 03:00
Program kosmiczny Republiki Indii jest jednym z najbardziej zaawansowanych i opłacalnych na świecie
Foto: HO / ISRO / AFP
Byli to mężczyźni i kobiety o rzadkiej odwadze i dalekowzroczności. Pochodzili ze wszystkich regionów kraju, wszystkich grup społecznych, wszystkich społeczności i wszystkich grup ekonomicznych. Ich oddanie wolnym, suwerennym, pluralistycznym i egalitarnym Indiom było absolutne. Wolność była czymś więcej niż procesem „przekazywania władzy”. Była zwieńczeniem wielkiego marzenia wszystkich mieszkańców naszego kraju, abyśmy mogli swobodnie wyrażać siebie i zbudować nasz naród na nowo.
W grudniu 2022 r., po dwóch latach pandemii koronawirusa, wracając z Lindą od synów osiedlonych w Szanghaju, zatrzymałem się w Siem Réab, by pokazać małżonce legendarny Angkor – miejsce kontemplacji i uwielbienia bogów.
Wielka Wojna kojarzy się bardziej z gehenną walczących w okopach żołnierzy niż z masakrami cywilów. Ale do okrutnych zbrodni dochodziło już w sierpniu 1914 r., w pierwszych dniach światowego konfliktu.
Niedawno na tych łamach wspominałem Świętego Mikołaja i wyrażałem swoje wątpliwości co do autentyczności tej postaci. Nie wiem, czy istniał, ale legenda o uratowanych przez niego żołnierzach należy do jednej z najpiękniejszych hagiografii. Równie barwną i uroczą postacią jest inny święty, co do którego istnienia nie mam wątpliwości. To żyjący w III stuleciu Rzymianin Valentinus, biskup umbryjskiego miasta Terni, który złamał cesarski zakaz udzielania ślubów młodym poborowym w wieku od 18. do 35. roku życia. Valentinus został za to wtrącony do więzienia, gdzie poznał niewidomą córkę strażnika.
21 sierpnia 2013 r. w wyniku ataku na Ghutę i Moadamiję, przeprowadzonego przez reżim Al-Asada z użyciem broni chemicznej, setki Syryjczyków – w tym wiele kobiet i dzieci – zginęły od trującego gazu.
Wzgórze Qalaat al-Madiq, syryjska prowincja, gdzieś pośrodku drogi wiodącej z Latakii do Hamy. Zastanawiam się, jak dziś wygląda po latach strasznej wojny?
Chiny zastąpiły połowę rosyjskiej ropy dostawami z Brazylii i Afryki. Indie zmniejszą import od 27 lutego, kiedy zaczną obowiązywać pełne sankcje. W marcu chińskie zakupy ropy z Rosji będą niższe o 70 proc. Już skutkuje to spadkiem ceny surowca.
Donald Trump zapowiedział zwiększenie sprzedaży amerykańskiej broni Indiom poczynając od 2025 roku. Nie wykluczył, że Indie kupią od Amerykanów myśliwce piątej generacji F-35.
Posiedzenie indyjskiego parlamentu zostało w czwartek zakłócone przez parlamentarzystów opozycji, którzy protestowali przeciwko sposobowi, w jaki nielegalni imigranci z tego kraju są deportowani przez administrację Donalda Trumpa.
Jest poniedziałek, 3 lutego, na codzienny podcast "Twój Biznes" zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś w programie analizujemy decyzje Donalda Trumpa dotyczące ceł, politykę gospodarczą Indii, protesty konsumentów na Bałkanach oraz wyniki konkursu prognoz ekonomicznych, w którym PKO BP zdobył pierwsze miejsce.
Niemal 40 osób zostało stratowanych na śmierć, a wiele innych zostało rannych w czasie święta Kumbhamela w północnych Indiach. Do szpitalnych kostnic nadal przywożone są zwłoki.
Z powodu rosnących kosztów transportu tankowcami nieobjętymi sankcjami USA dwaj najwięksi klienci rosyjskich koncernów naftowych wycofują się z zamówień rosyjskiej ropy z dostawą w marcu.
W kilka miesięcy po nieoczekiwanie złym wyniku wyborczym indyjscy nacjonaliści z partii rządzącej starają się odzyskać popularność, opierając się na ideologii hinduistycznej.
Samobójstwo Atula Subhasha wywołało ogólnokrajową debatę na temat nadużywania prawa posagowego w Indiach, które pierwotnie miało chronić kobiety przed przemocą, lecz coraz częściej bywa wykorzystywane jako narzędzie do nękania mężczyzn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas