Reklama

Niemiecka „wizja” Warszawy. Barbarzyński projekt wyburzenia do 96 proc. zabudowy

86 lat temu, 6 lutego 1940 r., na posiedzeniu tzw. rządu Generalnej Guberni, czyli niemieckiej organizacji terrorystycznej brutalnie rządzącej fragmentem okupowanej Polski, nowo mianowany przez Hansa Franka naczelny architekt Warszawy Friedrich Pabst przedstawił barbarzyński projekt wyburzenia od 90 do 96 proc. zabudowy miejskiej Warszawy i przekształcenia polskiej stolicy (141,5 km kw. w 1939 r.) w zamieszkane wyłącznie przez Niemców niewielkie miasto o charakterze pośredniego węzła komunikacyjnego (14,5 km kw.).
Pożar zachodniego skrzydła Zamku Królewskiego i Wieży Zygmuntowskiej w wyniku bombardowania niemieck

Pożar zachodniego skrzydła Zamku Królewskiego i Wieży Zygmuntowskiej w wyniku bombardowania niemieckiego. Warszawa, 17 września 1939 r.

Foto: autor nieznany/wikipedia

Friedrich Pabst pracował wcześniej w Miejskim Urzędzie Planowania w okupowanym Poznaniu. Należał do gorliwych zwolenników wyburzania wszelkiej infrastruktury budowlanej, w której dostrzegał jakiekolwiek ślady „polskości”. W 1942 r. osobiście opracował plan przebudowy warszawskiego Starego Miasta, uznając, że część architektury tej dzielnicy nosi cechy „typowo germańskie”. Co rozumiał pod tym pojęciem? W Warszawie nie było przecież budynków o konstrukcji szachulcowej, które jako jedyne można nazwać „typowo niemieckimi”.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Zabookuj najlepsze treści na wakacje!

Skorzystaj z promocji wakacyjnej i zyskaj dodatkowe drukowane magazyny: Nauka i Historia.

Twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i ze świata.

Promocja dotyczy subskrypcji RP.PL na rok.

Reklama
Reklama
Promowane treści
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama