Szczątki ludzi znalezione na Westerplatte. Jakie tajemnice jeszcze kryje?

Na terenie półwyspu Westerplatte znalezione zostały szczątki kilku osób. Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej bada kim byli i dlaczego zginęli.

Publikacja: 04.10.2024 18:58

Żołnierze niemieccy na terene Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Żołnierze niemieccy na terene Westerplatte we wrześniu 1939 r.

Foto: Bundesarchive/Wikipedia

O odnalezieniu szczątków trzech osób na terenie Westerplatte, gdzie powstaje muzeum, poinformował pion śledczy IPN w Gdańsku.

Szkielety znajdowały się w jednym ze schronów stanowiska armaty. Jak podaje śledczy, w czasie oględzin stwierdzono, że osoby te zostały zamordowane w schronie – w miejscu ich znalezienia.

W jaki sposób zostali zabito ludzi, których szczątki znaleziono na Westerplatte

„Na co najmniej jednym ze szkieletów ujawniono na łopatce prawdopodobnie ranę postrzałową. Dwie czaszki były zdefragmentowane. Przy ujawnionych  szkieletach znaleziono trzy łuski typu Mauser. W toku dalszych badań będą podjęte działania mające na celu ustalenie czy pociski zostały  odstrzelone z tej samej broni” – informuje pion śledczy IPN. Z przedmiotów znalezionych przy zwłokach wynika, że śmierć nastąpiła jesienią 1939  lub 1940 r.

Czytaj więcej

Jak będzie wyglądało Westerplatte

„Elementy ubrania, cywilne buty, potnik z napisem Bydgoszcz wskazuje nadto, iż byli to polscy obywatele. Dalsze badania antropologiczne i genetyczne będą przeprowadzone w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie” – informuje prokurator Tomasz Jankowski.

Prezes IPN Karol Nawrocki: to mogą być więźniowie gdańskiego obozu Nowy Port

Jako pierwszy informację o odnalezieniu szczątków podał na platformie X (wcześniej Twitter) dr Karol Nawrocki, szef Instytutu Pamięci Narodowej.

Według niego były to ofiary brutalnego niemieckiego systemu represji – więźniowie gdańskiego obozu w Neufahrwasser (Nowy Port), którzy od 1939 do 1941 r. wykonywali niewolniczą pracę – także na Westerplatte. „Wedle zachowanych relacji innych osadzonych tu więźniów, to właśnie Westerplatte dla części z nich stało się miejscem śmierci” – stwierdził prezes IPN i opublikował zdjęcie odnalezionych szczątków. Co ciekawe na początku informacji tej nie potwierdziło kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej, które jest właścicielem tego terenu. Potwierdziło ten fakt dopiero w kolejnych dniach.

Śledztwo IPN w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na Westerplatte

W 2019 roku prokuratorzy IPN rozpoczęli śledztwo  w sprawie zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu przez żołnierzy oddziałów niemieckich w pierwszych dniach września 1939 roku zabójstw żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte. Zostało ono wszczęte na wniosek ówczesnego kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej. Jesienią 1919 r. naukowcy odnaleźli na terenie półwyspu szczątki dziewięciu żołnierzy, z których siedmiu udało się zidentyfikować dzięki pracy naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy przeprowadzili badania DNA.  

4 listopada 2022 roku dziewięciu obrońców Westerplatte spoczęło wraz ze swoim dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Pochowani zostali tam: mjr Henryk Sucharski, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, starszy legionista Ignacy Zatorski, starszy legionista Zygmunt Zięba oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy Wojska Polskiego walczących na Westerplatte.

O odnalezieniu szczątków trzech osób na terenie Westerplatte, gdzie powstaje muzeum, poinformował pion śledczy IPN w Gdańsku.

Szkielety znajdowały się w jednym ze schronów stanowiska armaty. Jak podaje śledczy, w czasie oględzin stwierdzono, że osoby te zostały zamordowane w schronie – w miejscu ich znalezienia.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Czy Niemcy oddadzą traktat pokojowy z Krzyżakami
Historia
NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Centralnego Przystanku Historia IPN
Historia Polski
Spieszmy się czcić bohaterów, tak szybko odchodzą
Historia Polski
Dziś, Jutro, Pojutrze – historia Szarych Szeregów
Historia Polski
Paweł Łepkowski: Kłamstwo w sprawie losu Warszawy