Uroczystości organizuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Miasta w Chojnicach. Rozpoczną się on 2 września o godz. 11 w bazylice mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Będzie to msza święta pogrzebowa ponad 700 ofiar.
Po mszy szczątki zostaną złożone w grobie znajdującym się na cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich przy ul. Gdańskiej w Chojnicach. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
Jednak już 29 sierpnia o godz. 14.30 na Starym Rynku w Chojnicach zostanie odsłonięta wystawa, na której przedstawione zostaną wyniki prac archeologicznych przeprowadzonych w chojnickiej „dolinie śmierci”.
Poszukiwania ofiar w „dolinie śmierci”
Prokurator IPN z Gdańska wraz z zespołem biegłych z zakresu archeologii, antropologii fizycznej oraz broni palnej i amunicji z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzili przez trzy lata poszukiwania zbiorowych mogił Polaków zlokalizowanych na północnych obrzeżach Chojnic. Odnaleziono miejsca masowych egzekucji z jesieni 1939 roku oraz stycznia 1945 roku. Poszczególne etapy poszukiwań opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej”.
Śledztwo zostało zainicjowane w 2020 roku po przeprowadzeniu prac przez zespół naukowców kierowanych przez dr. Dawida Kobiałkę, który zlokalizował mogiłę Polaków z egzekucji przeprowadzonej w styczniu 1945 roku. Przyjęto, że znajdują się tam szczątki blisko 500 osób. Naukowcy znaleźli m.in. łuski i pociski z broni palnej, ale też rzeczy osobiste ofiar.