Centralnym punktem monumentu jest "rozstrzelany dom" – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji.
W 1939 r. wszystkie miejscowości (obejmujące teren dzisiejszych województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego) były położone w ówczesnym województwie pomorskim ze stolicą w Toruniu, co jest najważniejszym powodem budowy tego pomnika właśnie w centrum dawnej stolicy regionu, kilkaset metrów od siedziby ówczesnego wojewody pomorskiego.
Jednak symbolem zbrodni na Pomorzu popełnionych przez Niemców na ich polskich sąsiadach jesienią 1939 roku jest Piaśnica. W miejscowości tej powstało muzeum.
Po wkroczeniu na Pomorze Niemcy zamordowali dwie córki doktora Panka w Piaśnicy. Z szacunków IPN wynika, że w sumie w Piaśnicy zgładzono 12–14 tys. osób, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji. Historia zbrodni dokonanej na mieszkańcach Pomorza Polakach, Kaszubach, Kociewiakach została sfilmowana przez Filipa Bajona w obrazie "Kamerdyner", który niedawno wszedł do kin.
W domu doktora Panka w Piaśnicy urzędowało gestapo i były wydawane wyroki śmierci. Tam też przywożono rzeczy odebrane ofiarom.