Aktualizacja: 18.01.2025 19:25 Publikacja: 18.07.2024 21:00
Wilczy Szaniec
Bunkry Wilczego Szańca na Mazurach
Foto: Adobe Stock
Nie była to pierwsza próba zabicia wodza III Rzeszy. Już w lutym 1943 r. generał Hubert Lanz wraz z majorem Hansem Speidelem oraz dowódcą pułku pancernego, pułkownikiem hrabią H. Strachwitzem, opracował plan aresztowania Adolfa Hitlera podczas jego wizytacji kwatery Grupy Armii „Środek” w Połtawie. W przypadku ucieczki Hitlera spiskowcy zamierzali zestrzelić jego samolot. Niestety, w ostatniej chwili wizyta wodza została odwołana. Drugą próbę zamachu na jego życie zaplanowano na 13 marca 1943 r., kiedy Hitler miał odwiedzić kwaterę główną Armii „Środek” w Smoleńsku. Towarzyszący admirałowi Wilhelmowi Canarisowi wysoki funkcjonariusz Abwehry Hans von Dohnányi planował zastrzelić Führera. Na przeszkodzie stanęła jednak bliska obecność przy Hitlerze szanowanego przez zamachowców feldmarszałka Günthera von Kluge.
Rodzina odzyskała rzeczy osobiste mecenasa Stanisława Ładnowskiego z Piotrkowa, które zabrali mu Niemcy, gdy umieścili go w obozie koncentracyjnym. To jedna z wielu ciekawych spraw, które rozwikłał ostatnio dział poszukiwawczy Archiwum Arolsen.
„To właśnie dorobek emancypantek z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także żołnierek, młodych harcerek, agentek czy konspiratorek z czasów II wojny światowej utorował współczesnym kobietom drogę do możliwości, jakimi dysponują dzisiaj” – podkreśla historyczka i pisarka Barbara Wysoczańska.
Walki o Warszawę w styczniu 1945 r. stały się epizodem militarnym zakrytym mgłą wstydliwego zapomnienia. To skutek tego, że wejście żołnierzy „ludowego” Wojska Polskiego do stolicy było spóźnione o kilka miesięcy.
Od pierwszych lat po wojnie, każdego 28 września obchodzimy Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. To upamiętnienie wypędzonej ze stolicy ludności cywilnej Warszawy oraz mieszkańców powiatu pruszkowskiego, którzy nieśli im pomoc.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przy 15 tysiącach widzów wokół Wielkiej Krokwi reprezentacja Polski zajęła piąte miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata. Zwycięstwo odnieśli Austriacy. W niedzielę konkurs indywidualny.
- Porozumienie Ukrainy z Wielką Brytanią nie ma dla nas większego znaczenia - oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa, komentując podpisanie przez Londyn i Kijów umowy o stuletnim partnerstwie.
– W ciągu roku nie wpłynęły nowe istotne dowody ani opinie biegłych. Pytanie więc, co nagle zmieniło optykę prokuratora, że umorzył śledztwo? – zastanawiają się nasi rozmówcy.
Rozliczenie z przeszłością jest - zdaniem ankietowanych w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - warunkiem niezbędnym do rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej o Ukrainę.
Donald Trump powołał na swoich doradców Mela Gibsona, Jona Voighta i Sylvestra Stallone
Rodzina odzyskała rzeczy osobiste mecenasa Stanisława Ładnowskiego z Piotrkowa, które zabrali mu Niemcy, gdy umieścili go w obozie koncentracyjnym. To jedna z wielu ciekawych spraw, które rozwikłał ostatnio dział poszukiwawczy Archiwum Arolsen.
Krzysztof Stanowski robi sobie z nas jaja. Ale gdzie się kończy ten happening? Czy dociągnie go do samych wyborów prezydenckich i naprawdę wystartuje? Za to żadnych jaj nie robi sobie Grzegorz Braun, on politykę traktuje śmiertelnie poważnie.
Rosyjskie służby zaczęły szukać Polaków, by destabilizowali sytuację w kraju. Chcę wszystkich przestrzec, by nie działać przeciwko własnemu państwu - mówił w RMF FM wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas