Reklama
Rozwiń

Wilczy Szaniec nie był pierwszy. Nieudane zamachy na Hitlera

80 lat temu, 20 lipca 1944 r., grupa spiskowców związanych z tajną antynazistowską organizacją Krąg z Krzyżowej wraz z kilkoma wyższymi rangą oficerami Wehrmachtu zorganizowała i przeprowadziła pod dowództwem szefa sztabu Armii Rezerwowej, pułkownika Clausa hrabiego Schenka von Stauffenberga, zamach na życie Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu (koło Kętrzyna na Mazurach).

Publikacja: 18.07.2024 21:00

Bunkry Wilczego Szańca na Mazurach

Wilczy Szaniec

Bunkry Wilczego Szańca na Mazurach

Foto: Adobe Stock

Nie była to pierwsza próba zabicia wodza III Rzeszy. Już w lutym 1943 r. generał Hubert Lanz wraz z majorem Hansem Speidelem oraz dowódcą pułku pancernego, pułkownikiem hrabią H. Strachwitzem, opracował plan aresztowania Adolfa Hitlera podczas jego wizytacji kwatery Grupy Armii „Środek” w Połtawie. W przypadku ucieczki Hitlera spiskowcy zamierzali zestrzelić jego samolot. Niestety, w ostatniej chwili wizyta wodza została odwołana. Drugą próbę zamachu na jego życie zaplanowano na 13 marca 1943 r., kiedy Hitler miał odwiedzić kwaterę główną Armii „Środek” w Smoleńsku. Towarzyszący admirałowi Wilhelmowi Canarisowi wysoki funkcjonariusz Abwehry Hans von Dohnányi planował zastrzelić Führera. Na przeszkodzie stanęła jednak bliska obecność przy Hitlerze szanowanego przez zamachowców feldmarszałka Günthera von Kluge.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia Polski
Wielokrotnie oszukał śmierć: życie na krawędzi Aleksandra Stpiczyńskiego
Historia Polski
Pociąg do Warszawy. Rozmowa z Piotrem Nowiną-Konopką
Historia Polski
Gdzie jest „Portret młodzieńca” Rafaela Santi?
Historia Polski
Dlaczego na Podkarpaciu pamiętają o Włodzimierzu Dzieduszyckim
Historia Polski
Pierwszy transport do piekła