Twarze więźniów Auschwitz

Motywem przewodnim 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz będzie człowiek – wizualnym symbolem obchodów będą twarze więzionych, uwiecznione na rysunkach wykonanych w obozie oraz po wojnie.

Publikacja: 26.01.2024 03:00

Brama do muzeum byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz - jeszcze z oryginalnym napisem

Brama do muzeum byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz - jeszcze z oryginalnym napisem

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

27 stycznia 1945 r. wyzwolony został przez Armię Czerwoną obóz koncentracyjny w Auschwitz, od 2005 roku decyzją ONZ jest to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Główne obchody odbędą się tego dnia o godz. 18 w namiocie na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau, przy jednym z oryginalnych baraków murowanych, którego konserwacja właśnie została zakończona.

Wcześniej odbędą się uroczystości przy pomniku Ofiar. Odmówione zostaną tam modlitwy, a ocalali oraz goście zapalą znicze, upamiętniając wszystkie ofiary obozu.

Czytaj więcej

Musk o Auschwitz-Birkenau: Gdyby istniały media społecznościowe, nie byłoby to możliwe

– Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczą nie reliktów, ale człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku – zapowiada dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

– Pamięci o człowieku nie da się zakonserwować, ale to w niej zawarte są wszystkie – nawet te niewypowiedziane – odpowiedzi na wielkie pytania o ludzi dziś, tu i teraz, w naszej tak trudnej i niepokojącej rzeczywistości – dodał Piotr Cywiński.

Jak przypominają historycy, z tego miejsca pamięci do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów Niemcy zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, rosyjskich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Czytaj więcej

Izraelski polityk: Zróbmy ze Strefy Gazy puste muzeum, jak w Auschwitz

Obchody odbędą się także na terenie innych obozów. 27 stycznia o godz. 10 w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku zaplanowany jest wykład „Jak przetrwali Holokaust żydowscy więźniowie KL Lublin” poświęcony wybranym losom ocalałych.

Następnie o godz. 11 pod Pomnikiem-Bramą uczestnicy spotkania złożą hołd ofiarom Holokaustu. Potem zaplanowane jest zwiedzanie byłego obozu.

26 stycznia muzeum na Majdanku organizuje wykłady i warsztaty edukacyjne w lubelskich szkołach. W Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu odbędzie się zaś wernisaż wystawy fotograficznej „Pomnik jako forma przywracania pamięci” przygotowanej przez uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

Tego samego dnia w Muzeum w Sobiborze będzie można wziąć udział w uroczystości poświęconej ofiarom i oprowadzaniu po wystawie.

Przypomnijmy, że Majdanek, Bełżec i Sobibór są związane z zagładą Żydów przeprowadzoną przez Niemcy w czasie akcji „Reinhardt”. Niemcy zamordowali w nich ok. 700 tys. osób.

Historia Polski
Odcisk palca na chlebie sprzed 8600 lat
Historia Polski
2 kwietnia mija 19. rocznica śmierci Jana Pawła II
Historia Polski
Kołtun a sprawa polska. Jak trwała i trwa plica polonica
Historia Polski
Utracona szansa: bitwa nad Worsklą. Książę Witold przeciwko Złotej Ordzie
Historia Polski
Tajemnica pierwszej koronacji. Jakie sekrety kryje obraz Jana Matejki