Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję projektową Muzeum Westerplatte i wojny 1939 r. Obejmie on miejsce bitwy z września 1939 r. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni Muro Architekci z Łodzi, współpracującej przy tym projekcie z dwiema innymi pracowniami z Łodzi.
– Na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych podkreślających charakter miejsca. W udany sposób przedstawiona została koncepcja upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, zapewniając równocześnie ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdującej się na tym terenie. Praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązanymi architektonicznymi. Powściągliwa forma buduje nastrój miejsca – poinformowała prof. Lucyna Nyka, przewodnicząca Sądu Konkursowego.
Zwycięską pracę doceniono też za przedstawienie wejścia do głównego budynku muzeum w formie szczeliny, „co stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość”. W podobny sposób można dzisiaj wejść do Muzeum Katyńskiego na warszawskiej Cytadeli.
Główny gmach muzeum będzie zlokalizowany obok pomnika z napisem „Nigdy więcej wojny”. – Chodzi o to, aby muzeum nie wychodziło za bardzo na powierzchnię i nie naruszało struktury przestrzennej Westerplatte – wyjaśnił Jarosław Sellin, wiceminister kultury.