Dzieła trafią do Muzeum Narodowego w Warszawie. Tusze lawowane z dodatkiem akwareli „Widok kościoła Karmelitów” oraz „Widok cmentarza przy kościele Panny Marii” – wchodziły w skład cyklu widoków Warszawy, który powstał w latach 1785-1786. „Geneza powstania widoków nie jest znana. Krystyna Sroczyńska, autorka podstawowej monografii Vogla domniemywa, że namalował je na zamówienie marszałka wielkiego koronnego Michała Jerzego Mniszcha, bowiem 120 widoków warszawskich (w tym omawiane akwarele) znajdowało się w zbiorach Mniszchów” – przypomina portal Art Sherlock.
Akwarele z kolekcji Raczyńskich zaginione w czasie wojny
Przed wybuchem II wojny światowej dzieła wchodziły w skład warszawskiej kolekcji hr. Edwarda Raczyńskiego w pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. W tym zbiorze znajdowało się 68 widoków Warszawy Zygmunta Vogla. Tuż przed wybuchem wojny Raczyński część swoich zbiorów zdeponował w Muzeum Narodowym w Warszawie. W niejasnych okolicznościach zaginęły one w czasie wojny.
W 2008 r. pojawiły się aukcji w jednym z wiedeńskich domów sprzedażowych. Zakupił je prywatny kolekcjoner, miłośnik poloników, który o wystawieniu tych dzieł poinformował Muzeum Narodowe. Przez wiele lat trwały rozmowy na temat warunków ich zwrotu. Ostatecznie kilka dni temu w Nowym Jorku zostało podpisane stosowane porozumienie.
Minister kultury Piotr Gliński wybiera się do Nowego Jorku
Formalnie uroczystość ich przekazania będzie miała miejsce 1 października w Konsulacie Generalny RP w Nowym Jorku. Weźmie w nim udział minister kultury prof. Piotr Gliński. Tego dnia w Nowym Jorku odbędzie się też Parada Pułaskiego, największe polonijne święto.
Czytaj więcej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję ministra kultury w sprawie usunięcia pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej - tzw. szubienic w Olsztynie.