Morawiecki w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Domagamy się reparacji

- II wojna światowa rozpoczęła się tutaj, kiedy samoloty Luftwaffe o godzinie 4:40 zrzuciły bomby na bezbronne miasto - mówił w Wieluniu, w dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 01.09.2023 06:48

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Marian Zubrzycki

Uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbyły się 1 września na Westerplatte i w Wieluniu. W tych pierwszych uczestniczył prezydent Andrzej Duda i minister obrony, Mariusz Błaszczak - w tym drugim premier Morawiecki.

Czytaj więcej

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda na Westerplatte: II RP zbyt późno modernizowała armię

Rocznica wybuchu II wojny światowej: Wojna zaczęła się w Wieluniu

Przez lata uważano, że wojna rozpoczęła się od ataku pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Jednak w ostatnich latach pojawiły się wątpliwości co do tego, czy chronologicznie pierwszy nie był atak niemieckiego lotnictwa na Wieluń. Nalot na Wieluń miał rozpocząć się o 4:40, podczas gdy atak na Westerplatte - o 4:45.

32 osoby, które zginęły w pierwszym 1 września nalocie na Wieluń, uważa się za pierwsze polskie ofiary II wojny światowej.

- II wojna światowa rozpoczęła się tutaj, kiedy samoloty Luftwaffe o godzinie 4:40 zrzuciły bomby na bezbronne miasto, które nie było nawet żadnym militarnym obiektem. Zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o tych wszystkich ofiarach, które tamtego poranka zginęły od niemiecki bomb - mówił w Wieluniu Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że "celem niemieckiej III Rzeszy było zniszczenie Państwa Polskiego i unicestwienie polskiego narodu".

- Do dziś nie zostały przezwyciężone konsekwencje II wojny światowej. Domagamy się nie tylko pamięci i prawdy, ale również zadośćuczynienia w postaci reparacji, które są konieczne, aby ten rozdział historii można było zamknąć - dodał.

Reparacje: Polska oszacowała wojenne straty na ponad 6 bilionów złotych

1 września 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiono raport Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Pracami zespołu kierował Arkadiusz Mularczyk. Z raportu wynika, że Polska zamierza domagać się od Niemiec 6 bilionów 220 mld zł tytułem reparacji.

Czytaj więcej

Sondaż: Nawet zwolennicy PiS nie wierzą w narrację, której celem jest demonizowanie Niemców

Niemcy uważają, że temat reparacji wojennych został zamknięty deklaracją z 1953 roku, w której Polska zrzekła się reparacji wojennych wobec Niemiec. Rząd Marka Belki w 2004 roku potwierdził to stanowisko. Jednak w 2019 roku premier Morawiecki, w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke stwierdził, że deklaracja z 1953 roku była "układem między Polską a NRD", którego obecne władze nie uznają.

Temat reparacji ponownie pojawił się w polskiej debacie publicznej po konwencji PiS w Przysusze z 1 lipca 2017 roku, na której prezes PiS, Jarosław Kaczyński mówił m.in. że "Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań". - Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie - dodawał.

W październiku 2022 roku Polska przekazała stronie niemieckiej notę ws. reparacji.

Czytaj więcej

Niemcy dostali polską notę ws. reparacji. Nikłe szanse na negocjacje

Uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbyły się 1 września na Westerplatte i w Wieluniu. W tych pierwszych uczestniczył prezydent Andrzej Duda i minister obrony, Mariusz Błaszczak - w tym drugim premier Morawiecki.

Rocznica wybuchu II wojny światowej: Wojna zaczęła się w Wieluniu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia Polski
Manifest PKWN: 22 lipca, dzień wielkiego kłamstwa
Historia Polski
Oto kufer Else Ledermann. 80 lat temu zlikwidowano obóz na Majdanku
Historia Polski
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak wygląda tegoroczny program obchodów?
Historia Polski
Wilczy Szaniec nie był pierwszy. Nieudane zamachy na Hitlera
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Historia Polski
50 lat temu Zamek Królewski w Warszawie ożył!