W Białymstoku zaplanowano wydarzenia kulturalne - koncerty, spotkania i wystawy. Główne uroczystości odbywają się w centrum miasta na placu Mordechaja Tenenbauma.
Obchody rocznicy powstania w białostockim getcie
W południe w mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe, a o godz. 14 przy ul. Dąbrowskiego 20 odbędzie się wmurowanie kamieni poświęconych rodzinie Samuela Pisara - ocalałego z zagłady getta i obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dwie godziny później zaplanowano koncert Moniki Horodek i Anny Jagielskiej-Riveiro z zespołem w auli Pałacu Branickich. Zaplanowana jest dyskusja wokół książki „Z krwi i nadziei” Samuela Pisara w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej (godz. 17.30), a także wystawa Zuzanny Hertzberg Mechica w Galerii Arsenał przy ul. A. Mickiewicza. Zwieńczeniem uroczystości będzie plenerowy spektakl „Skrzypek na dachu” w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Odbędzie się o godz. 20.30 na Rynku Kościuszki.
Czytaj więcej
Losy więźniów obozu KL Plaszow zostaną przypomniane 6 sierpnia w rocznicę akcji niemieckich aresztowań.
16 sierpnia 1943 r. Żydzi z getta białostockiego zbrojnie przeciwstawili się Niemcom.
Żydowski opór w Białymstoku
27 czerwca 1941 r., kilka dni po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, Białystok został zdobyty przez Wehrmacht. Niemcy spalili synagogę i w pierwszych tygodniach okupacji miasta wymordowali kilka tysięcy miejscowych Żydów. Pozostałych ok. 50 tys. Żydów z Białegostoku i okolicy stłoczyli w getcie, odizolowanym od świata zewnętrznego. W lutym 1943 r. Niemcy przeprowadzili w getcie pierwszą dużą akcję likwidacyjną. Około 10 tys. białostockich Żydów wywieziono do obozu zagłady Treblinka II.