Upamiętnione ofiary obławy augustowskiej

W Domu Turka w Augustowie, gdzie przetrzymywani byli żołnierze podziemia niepodległościowego zgładzeni przez NKWD, odsłonięto mur pamięci ofiar obławy augustowskiej.

Publikacja: 13.07.2023 13:58

Sowieci, którzy wspierali w Augustowie funkcjonariuszy UB

Sowieci

Sowieci, którzy wspierali w Augustowie funkcjonariuszy UB

Foto: IPN

Instytut Pileckiego zakupił w Augustowie od prywatnego właściciela tzw. Dom Turka, w którym zaraz po wojnie urzędowało NKWD i UB. Teraz w tej placówce odsłonięty został Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – instalacja artystyczna z nazwiskami zamordowanych.

Mur Pamięci zaprojektowany został przez Tomasza Trzupka. - Koncepcja opiera się na przedstawieniu idei skraju lasu, który jest jednocześnie miejscem kaźni i schronienia. Puszcza łączy nasze wspólnotowe wyobrażenie o tym co wartościowe i ponadczasowe. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które nie ma wyłącznie negatywnych konotacji, ale mówi o ofierze i poświeceniu dla wspólnego dobra i lepszej przyszłości. Ważne było dla nas związanie tego projektu z konkretnym miejscem w którym ma powstać, dlatego dużo przestrzeni poświęciliśmy na zieleń, która ma wyrastać spomiędzy rzeźbiarsko opracowanych stalowych drzew. To miejsce jest otwarte na indywidualne upamiętnienie ofiar, poprzez wplecenie np. kwiatka czy wstążki koło nazwiska osoby nam bliskiej – opowiada artysta.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Historia
W Domu Turka o Obławie Augustowskiej
Historia Polski
Tysiąc lat koronacji Bolesława Chrobrego. Co się wydarzy w Gnieźnie?
Historia Polski
27 grudnia to święto państwowe: Co upamiętnia?
Historia Polski
80 lat bez Pałacu Saskiego. Niemcy z pełnym wyrachowaniem stworzyli plan zniszczenia Warszawy
historia
Powstanie wielkopolskie - największe powstańcze zwycięstwo Polski