Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła informację „Rz” sprzed prawie dwóch tygodni. Główne uroczystości 80. rocznicy powstania odbędą się przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. – Trzej prezydenci, biorący udział w obchodach – Polski, Izraela i Niemiec – zabiorą głos, upamiętniając bohaterski zryw narodu żydowskiego – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Czytaj więcej
19 kwietnia do Warszawy przylecą prezydenci Niemiec i Izraela – nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”. Wezmą udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Z naszych ustaleń wynika, że wieczorem prezydenci tych trzech państw wezmą udział w koncercie w Teatrze Wielkim z udziałem młodych muzyków z Polski i Izraela.
W stolicy i innych miastach zaplanowanych jest ponad 100 wydarzeń upamiętniających zryw żydowskich bojowników. Organizują je m.in. Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Getta Warszawskiego, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. „Nie bądź obojętny” to hasło uroczystości animowanych przez Muzeum POLIN. Program obejmuje m.in. wystawę „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Opowiada ona o losach ok. 50 tys. cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod ziemią.
Na cmentarzu żydowskim na warszawskiej Woli odsłonięty został już monument w kształcie szklanego fragmentu muru poświęcony działaczom organizacji Oneg Szabat, którzy dokumentowali życie w warszawskim getcie, ich świadectwa zachowały się i stanowią część tzw. archiwum Emanuela Ringelbluma.