Karali za ulotki w stanie wojennym, teraz są ścigani

Prokurator IPN z Katowic skierował do wojskowego sądu akt oskarżenia przeciwko byłym sędziom i prokuratorom wojskowym, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego ścigali osoby posiadające ulotki. Działacze opozycji byli skazywani za to na kary więzienia.

Publikacja: 04.01.2023 14:25

Generał Wojciech Jaruzelski przekonuje, że uchronił Polskę przed interwencją ZSRR

Generał Wojciech Jaruzelski przekonuje, że uchronił Polskę przed interwencją ZSRR

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Jak informuje prokurator Michał Skwara, szef pionu śledczego IPN w stolicy Śląska, akt oskarżenia obejmuje Macieja H. i Mariana N. – byłych sędziów Wojskowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu – oraz Krystiana J. i Witolda K. – byłych prokuratorów Wojskowej Garnizonowej Prokuratury w Gliwicach. Są oni podejrzani o „bezprawne pozbawienie wolności osób kolportujących ulotki” w stanie wojennym.

Z ustaleń śledztwa wynika, że po wprowadzeniu stanu wojennego Edward R., Andrzej B. i Maciej J., działający w Międzyzakładowym Komitecie Koordynacyjnym NSZZ „Solidarność” w Bytomiu, zaczęli redagować i wydawać „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki. W kolportaż zaangażowali się inni członkowie podziemnej Solidarności: Józef G. oraz nauczycielka Teresa Ch. wraz z młodzieżą z V Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu. Rozrzucali oni biuletyn i ulotki na klatkach schodowych budynków mieszkalnych Bytomia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia Polski
Pamiętamy o Wołyniu
Historia Polski
Mały książę – dzieciństwo i rodzinne koligacje
Historia Polski
Obława na zabójców zatrzymana przez Rosjan i Białorusinów
Historia Polski
Wielokrotnie oszukał śmierć: życie na krawędzi Aleksandra Stpiczyńskiego
Historia Polski
Pociąg do Warszawy. Rozmowa z Piotrem Nowiną-Konopką
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama