Jak informuje Urząd Miasta poprzedni konkurs rozstrzygnięty w marcu tego roku został unieważniony. „Powodem było znaczne przekroczenie wartości zamówienia określonej w regulaminie konkursu, przedstawionej przez zwycięzcę konkursu na etapie negocjacji”.
Osoby chcące wziąć udział w konkursie powinny nadesłać prace do 25 listopada 2022 r. Ratusz stawia warunek, aby autorzy w przedstawionych koncepcjach architektonicznych wykorzystali istniejące popiersie Gabriela Narutowicza, autorstwa Edwarda Wittiga, stojące na obrzeżach placu jego imienia. Całkowita wysokość upamiętnienia nie może przekroczyć 5 metrów. Pomnik powinien stanąć w miejscu dobrze eksponowanym. Koncepcja powinna przewidywać towarzyszącą pomnikowi inskrypcję o treści: „Gabriel Narutowicz, 1865-1922, Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowany w piątym dniu urzędowania”.
Maksymalny koszt wykonania zwycięskiego projektu, którego autor otrzyma nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie może przekroczyć 820 000 zł (wraz z kosztem dokumentacji projektowej i nadzorów autorskich).
16 grudnia 2022 roku mija sto lat od zabicia pierwszego prezydenta Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Dlatego Dom Spotkań z Historią w Warszawie organizuje obchody rocznicowe. W programie przewidziano wydarzenia edukacyjne, wystawy. Obchody rozpoczną się w październiku, a ich kumulacja i finał nastąpią w dniach 15-18 grudnia w Domu Spotkań z Historią.
16 grudnia 1922 r. Eligiusz Niewiadomski, malarz, ideowo związany z endecją, zastrzelił zwiedzającego wystawę w stołecznej Zachęcie prezydenta Gabriela Narutowicza. Narutowicz zmarł na miejscu. Zamachowiec nie stawiał oporu przed zatrzymaniem. Przyznał się do winy.