Lipcowe „święto”

W młodości często wędrowałem po górach. Na przełomie lat 80. i 90. przeszedłem niemal wszystkie trasy w Sudetach i Karpatach polskich. A przyczyną tego był przypadkowy zakup. 22 lipca 1985 r. na festynie zorganizowanym przy Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie udało mi się kupić plecak typu „komin”, z którego byłem bardzo dumny. Do tego dostałem od rodziców maszynkę do gotowania typu prymus i wielozadaniowy scyzoryk Gerlach. Mając taki sprzęt, musiałem spróbować górskiej włóczęgi.

Publikacja: 21.07.2022 21:00

W czasie licznych festynów organizowanych z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski można było ku

W czasie licznych festynów organizowanych z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski można było kupić towary, które były ciężko dostępne w zwykłych sklepach

Foto: Stiopa CC 4.0

Legitymacja członka PTTK otwierała przede mną malowniczy świat polskich schronisk turystycznych. Wspomnę jedynie, że wolałem czasami przespać się na materacu gimnastycznym w jakiejś wiejskiej szkole mijanej na szlaku. Natomiast pod względem towarzyskim wspólne nocowanie w schroniskach PTTK było wydarzeniem niezapomnianym. Dlaczego? Ponieważ ludzie ze sobą rozmawiali, a nie gapili się w smartfony.

Czemu o tym wszystkim piszę? Ponieważ mamy dzisiaj 22 lipca, a ja tę datę najmilej wspominam z czasów PRL. Zazwyczaj byłem wtedy właśnie gdzieś hen daleko w górach, na jakiejś wędrówce. W miasteczkach, przez które się przechodziło, natrafiałem na uroczystości i zabawy, które od kościelnych odpustów różniły się tylko tym, że można było lepiej zjeść i kupić coś okazyjnie. Tego bowiem dnia władza ludowa rzucała na rynek asortyment towarowy niedostępny na co dzień. Bywało, że sprzedawali bez kartek smażoną kiełbasę i produkty czekoladopodobne.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Historia Polski
Akcja pod Arsenałem bez legendy
Historia Polski
Ile lat ma Krakowskie Towarzystwo Techniczne?
Historia Polski
Aleksander Klotz. Sanacyjny superagent, który udawał lekarza
Historia Polski
Dlaczego wywiad PRL zlikwidował „Claude’a”?
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia Polski
Prawo łowieckie w okresie międzywojnia
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń