Kierunek: Malbork

15 lipca 1410 roku to data niezwykła w historii Europy. Ta największa bitwa średniowiecza była ogromnym zwycięstwem polskiego rycerstwa, choć nasi litewscy sąsiedzi są przekonani, że bez ich udziału polskie chorągwie uległyby zakonnej potędze. Wynik tego starcia zmieniał rangę Królestwa Polskiego na arenie międzynarodowej i kończył długi okres bezsilnych sporów z zakonem przy arbitrażu papieskim.

Publikacja: 14.07.2022 21:00

Położony nad Nogatem zamek w Malborku był w latach 1309–1457 rezydencją wielkich mistrzów zakonu krz

Położony nad Nogatem zamek w Malborku był w latach 1309–1457 rezydencją wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Znacznie dużej, bo od 1457 do 1772 r., był rezydencją królów Polski, ale dzisiaj wszyscy podziwiają go przede wszystkim jako warownię krzyżacką

Foto: shutterstock

Grunwald przeciął nasz środkowoeuropejski węzeł gordyjski. Pokazał teutońskiej ekspansji granicę, której przekroczenie może okazać się tragiczne dla niemieckiego żywiołu. Ale wśród weteranów, którzy pamiętali czas wielkiej wojny z Zakonem Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, pozostawiła wielki niedosyt. Przez cały okres późniejszego panowania króla Władysława Jagiełły w polskich domach toczyły się spory o to, dlaczego monarcha nie podjął po bitwie natychmiastowej decyzji skierowania wojsk na „bezbronny” Malbork.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia Polski
Powstaje baza grobów żołnierzy 2. Korpusu generała Andersa
Historia Polski
Niemiecki dwugłos o pacyfikacji getta warszawskiego
Historia Polski
O generale Karolu „Walterze” Świerczewskim bez emocji
Historia Polski
„Witaj, majowa jutrzenko” – refleksje o Konstytucji 3 maja
Historia Polski
Marian Spychalski: bezwzględny karierowicz